ABD’de hükümet hâlâ kapalı: Hem Cumhuriyetçilerin hem Demokratların önerisi reddedildi

ABD, tarihinin en uzun hükümet kapamasını yaşarken Beyaz Saray ve Kongre arasındaki duvar tartışması hâlâ çözülebilmiş değil. Demokratlar hükümetin yeniden açılması için defalarca talepte bulunsa da Başkan Trump, öncelikle duvar ödeneğinin onaylanmasını istiyor. Tepkilerin çok büyümesi üzerine iki taraf da kapamayı sonlandırmak için kendi önerilerini, perşembe günü Senato’ya sundu ve ancak onay alamadı. Uzlaşma umudu, taraflar arasında yapılması beklenen acil müzakerelere kaldı.

Perşembe günü, hükümetin yeniden açılması için Senato’ya sunulan iki önlem de yeterli oyu alamadı. Başkan Donald Trump’ın, Meksika sınırına fiziksel bir duvar yapılmasını da içeren 5,7 milyon dolarlık ödenek istediği öneri yeterli oyu bulamazken, Demokratların duvar olmayan önerisi de aynı şekilde başarısız oldu.  

Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senato’dan çıkan sonuç ise Başkan Trump’ın beklenenden de az destek aldığını gösterdi. Cumhuriyetçilerin bir kısmını, Demokratların önerisine olumlu oy vermeye çekmeyi planlayan Demokratlar ise başarılı olmuşa benziyor.  

Cumhuriyetçi Alaska Senatörü Lisa Murkowski, Demokratların önerisine olumlu oy veren altı Cumhuriyetçiden biri olarak “Umudunuzu kaybetmeyin, çünkü hepimizin bir araya gelip sorunları çözme zamanı geldi. Ama hükümet kapalıyken bunu yapamayız” dedi.

Trump’ın, uzlaşma için alt sınırının ne olduğuysa hâlâ belirsiz. Trump, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Demokrat Senatör Chuck Schumer’le Beyaz Saray’daki görüşmelerinden sonra “bye bye” ve “ağlak Chuck” ifadelerini kullandığı tweetlerinden sonra uzlaşmaya pek açık olmayan bir profil çiziyordu. Ancak kapamanın bir ayı geçmesi ile büyüyen tepkilerden sonra daha pozitif konuşmalar yapmaya başladı. Basına, “Eğer makul bir anlaşma ile gelirlerse, evet destekleyeceğim” diyen Trump, yine de duvar ödeneği isteğinden vazgeçmeyeceğini söylüyor. Ardından da “diğer alternatifler” diyerek ulusal acil durum ilan etme ve duvarı o fon ile yaptırma tehdidini yineliyor.

Demokrat Senatör Chuck Schumer’in basın sözcüsü ise “Bölünmüş olsalar da olmasalar da Demokratların duvar ödeneğini desteklemeyeceğini açıkça belirttiklerini” açıkladı. Demokratların bir kısmı ise Trump’ın sınıra güvenlik önlemi eklemesine daha olumlu baksa da önce hükümetin geri açılmasını istiyor. “Akıllı duvar” önerisi ile dronelar, sensörler ve bazı ek çitleri kabul edebileceklerini belirten Demokratlar, ancak Trump’ın istediği büyüklükte bir duvar inşasını kabul edemeyeceklerini söylüyor.  

Bir ayı aşkın süredir ücret alamayan federal hükümet çalışanları ve kamu hizmetlerinin bir kısmının verilememesinden şikayetçi olan ABD halkıysa anketlere göre Trump hükümetini suçlu buluyor ve tepkiler giderek büyüyor. Hem Cumhuriyetçilerin hem de Demokratların daha öncesinde kabul etmedikleri seçenekleri de düşünmeleri gereken bir döneme girilirken, çözümün taraflar arasında yapılacak acil müzakerelerde bulunması hedefleniyor.  

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar