League of Legends (LoL) oyununa hırsızlık suçlaması

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD’li yazılım şirketi Riot Games tarafından geliştiren “League of Legends” (LoL) adlı ünlü oyunda yer alan “Irelia” karakteri ile Kazak model Aya Shalkar arasında ciddi bir benzerlik olduğu ortaya çıktı. Oyunun “Awaken” adında bir şarkıya uyarlanmış yeni tanıtım videosunun ardından Kazakistanlı internet kullanıcılarının fark ettiği bu benzerlik karşısında Riot Games şirketinden henüz bir açıklama gelmedi.

Dünya çapında günde 100 milyondan fazla kişinin oynadığı oyunda yer alan kadın karakteri Irelia’nın da tıpkı Shalkar gibi mavi çekik gözleri ve yüz hatları var. Her ne kadar bazı tarihçiler Kazakların eskiden mavi gözlü olduğunu iddia etse de, bu fiziksel özellik şu an Kazakistan’da çok nadir görülüyor.

https://www.instagram.com/p/Bs-nFZlBVbl/?fbclid=IwAR0bzPlCliZdEp_IYHLvC2p7NCECNoI5FNbcAO01u2W8_XiXX-X4BTLEjIU

Kazak model Shalkar bu benzerlik karşısında sessizliğini bozarak Instagram’da bir açıklama yaptı. Esinlenmenin ötesinde bir benzerlik olduğunu iddia eden Shalkar, şirketle herhangi bir anlaşma yapmadığını, yüzünün izinsiz kullanıldığını ve kimliğine sahip çıkmak için yasal yollara başvuracağını dile getirdi. Shalkar’ın takipçilerinin büyük kısmı ona destek verse de, bazı internet kullanıcıları “Bütün Asyalılar birbirine benziyor” şeklinde ırkçı yorumlarda bulundu.

Bu benzerlik, Riot Games’in ilk vakası değil. 2017 yılında Hollandalı futbolcu Edgar Davids, LoL oyununda yer alan “Strike Lucean” adındaki karakter ile arasındaki benzerlik karşısında şirkete açtığı davayı kazanmıştı. Söz konusu karakter, tıpkı Davids gibi renkli gözlük takan, saçları at kuyruğu, siyahi bir futbolcuydu.

Bu emsal dava sebebiyle, Shalkar’ın da şirkete açacağı muhtemel davayı kazanacağı düşünülüyor. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus