İran’da devrimin 40. yılı kutlanırken intihar saldırısı: 27 Devrim Muhafızı öldü

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

The New York Times’ın haberine göre, çarşamba günü İran’ın güneydoğusunda bir intihar bombacısı, Devrim Muhafızlarını taşıyan otobüse saldırı düzenledi. Bu saldırıda 27 Devrim Muhafızı hayatını kaybederken, 13’ünün de yaralandığı bilgisi paylaşıldı. Bu, İran’da son yıllarda gerçekleşen en kanlı saldırılardan biri.

İran Devlet Televizyonunda yayınlanan saldırısı sonrası görüntü.

İran bu hafta İslam Devrimi’nin 40. yıl kutlamalarını gerçekleştiriyordu. Kutlamalar yaşanırken, Devrim Muhafızları’nın komuta kademesinden ABD ve İsrail’e yönelik tehditler de gelmişti. Bunlardan birinde Devrim Muhafızları Siyasal İşler Şefi Yadollah Javani “ABD bize tek kurşun sıkarsa, Tel Aviv ve Hayfa’yı yerle bir ederiz” demişti. Saldırı sonrasında, Devrim Muhafızları saldırıdan ABD’yi sorumlu tuttu.

Devrim Muhafızları saldırıyı ABD’nin gerçekleştirdiği yönünde bir delil ortaya koymasa da, saldırının ABD Başkanı Donald Trump’ın Polonya’da İsrail ve Suudi Arabistan gibi ülkelerle İran karşıtı bir toplantı yaparken meydana gelmesinin tesadüf olmadığını belirtti.

İran devlet kanallarından yapılan açıklamalara göre, saldırı Pakistan sınırındaki Zahedan ve Khash şehirleri arasında meydana geldi. Bu bölgenin radikal gruplar için güvenli bir yer olduğu söyleniyor.

Telegram üzerinden mesaj yayınlayan radikal Sünni bir örgüt olan Jaish Al-Adl saldırıyı üstlense de, İranlı yetkililer bunu henüz doğrulamış değil. Adalet Ordusu anlamına gelen Jaish Al-Adl adlı El Kaide’ye bağlı örgüt, İran’ın güneydoğusunda yıllardır faaliyet gösteriyor. İran’ın güneydoğusunda Belucistan ve Sistan eyaletleri yer alıyor. Bu bölgede Sünni aşırılıkçılar devrimden bu yana rejim karşıtı faaliyet yürütüyor.

İran eyaletleri haritası (Sistan ve Belucistan eyaletleri ülkenin güneydoğusunda yer alıyor).

Geçen eylül ayında, İran’ın güneybatısındaki Ahvaz kentinde silahlı bir saldırgan aralarında Devrim Muhafızları ve sivillerin de olduğu 25 kişiyi öldürmüş ve 60 kişiyi de yaralamıştı. Bu bölge ise Arap ayrılıkçıların yoğun faaliyet gösterdiği bir bölge.

İran Dışişleri Bakanı Mohammad Javad Zarif Twitter’dan yaptığı açıklamada Varşova’daki toplantıyla bu saldırının aynı zaman dilimine denk gelmesine dikkat çekerek “ABD hep aynı yanlış kararları alıyor ama farklı sonuçlar bekliyor” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus