Keşmir’de intihar saldırısı: 42 asker öldü

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Hindistan’ın kontrolündeki Keşmir bölgesinde, Srinagar’a giden ve Hindistan Merkezi Yedek Polis Gücü (CRPF) askerlerini taşıyan 70 araçlık konvoyu hedef alan intihar saldırısında son gelen bilgilere göre 42 kişi hayatını kaybetti. Saldırıyı Pakistan kökenli Ceyş-e-Muhammed örgütü üstlendi. 

Bu, 1989’dan bu yana Keşmir’deki Hindistan askerlerini hedef alan saldırılar arasında en çok can kaybı olanı. Saldırının ardından Hindistan, Ceyş-e-Muhammed’in lideri Mesut Azhar hakkında uluslararası yaptırımlar uygulanması çağrısında bulundu.  

Yerel kaynaklara göre saldırı Keşmir bölgesinin Srinagar şehrine 20 kilometre uzaklıkta bulunan, yoğun güvenlik önlemleri altındaki Srinagar-Jammu otoyolunda, yerel saatle 15.15’te meydana geldi. Saldırıda onlarca ağır yaralı olduğunu belirten yetkililer ölü sayısının artmasından endişe ediyor. 

Öte yandan olayın gerçekleştiği otoyolun saldırıdan önce bir hafta boyunca kar yağışı dolayısıyla kapalı olduğu öğrenildi. Hindistan Başbakanı Narendra Modi yaşanan vakayı şiddetle kınarken İçişleri Bakanı Rajnath Singh, Ceyş-e-Muhammed’in Pakistan kökenli ve Pakistan destekli bir örgüt olduğunu savundu. Hindistan Finans Bakanı Arun Jaitley de “İğrenç saldırının sorumlularına unutamayacakları bir ders verileceğini” söyledi.

Olayın kendileri açısından ciddi endişe yarattığını belirten Pakistanlı yetkiler ise saldırıyla ilgileri olduğu yönündeki iddiaları şiddetle reddediyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus