Bir dönem Vatikan’ın üç numarası olan Avustralyalı Kardinal, çocuk istismarından mahkum edildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Çocuklara cinsel istismar suçlamasıyla yargılanan Avustralyalı Kardinal ve Vatikan’ın eski Mali İşler Müdürü George Pell suçlu bulundu. Pell’in alacağı cezanın önümüzdeki günlerde yapılacak celsede belli olması bekleniyor.

1990’lı yılların ortalarında, görev yaptığı Avustralya’nın Melbourne kentindeki kilisede iki çocuğa cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla yargılanan Pell hakkında mahkeme ve jüri, oy çokluğuyla karar vererek söz konusu suçu işlediğinin sabit olduğuna hükmetti. Hakkındaki suçlamaları reddeden Pell ise temyize başvurdu.

Öte yandan, duruşmanın sonunda mahkemeden çıkan Kardinal Pell’in bir grup tarafından protesto edildiği görüldü. Soruşturmanın başlamasının ardından kefalet ödeyerek serbest kalan Pell hakkında mahkemenin tutuklama kararı verebileceği belirtiliyor.

77 yaşındaki Pell, Katolik Kilisesi’ne bağlı din adamları arasında cinsel istismar nedeniyle mahkum edilen en üst düzey isim. 2014 yılında Vatikan’ın üç numaralı yetkilisi olarak mali işler müdürlüğü görevine getirilen Pell, hakkındaki cinsel istismar iddiaları nedeniyle görevinden azledilmişti.

Katolik Kilisesi uzun zamandır mensupları hakkındaki cinsel taciz ve istismar vakalarıyla ve bu vakaların bizzat Kilise görevlilerince örtbas edilmeye çalışıldığı iddialarıyla mücadele etmek zorunda kalıyor. Papa Francis geçen hafta Vatikan’da bir toplantı düzenleyerek konuyla ilgili tedbirler alacaklarını söylemiş ve çocuk istismarında bulunan rahiplerin “şeytanın aleti olduklarını” dile getirmişti. Ancak konferans sonunda somut önlemler açıklanmaması, Kilise’nin bir kez daha eleştirilerin hedefi olmasına yol açmıştı.

Kardinal Pell, 10 Nisan 2012’de ABC televizyonundaki canlı yayında ünlü ateist Richard Dawkins ile tartışmıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus