Çocuk istismarcılarına evlilik yoluyla af mı geliyor? Konuk: Prof. Dr. Adem Sözüer

Son günlerde tekrar gündeme gelen ve “çocuk istismarcılarına evlilik yoluyla af getirilmesini” sağlayan madde büyük tartışmalara yol açtı. Söz konusu madde, çocuk istismarı durumunda fail ve mağdurun evlenmesi halinde failin cezasının ertelenmesini içeriyor. 2016’da da gündeme gelen madde, toplumun geniş kesiminden “tecavüzcüleri akladığı” gerekçesiyle çok sert tepki toplamış ve vazgeçilmişti. Ancak 31 Mart Yerel Seçimlerinden önce 10 bin kişiye af getireceği söylenerek tekrar tartışılmaya başlandı.

İstanbul Üniversitesi’nden Ceza Hukuku Profesörü Adem Sözüer ile bu hazırlıkları konuştuk. Sözüer, Yargıtay’ın yanlış bir uygulaması sonucu ortaya çıkan toplumsal sorunun, bu madde ile daha büyük mağduriyetlere yol açacağını savundu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar