Yunanistan ve Kuzey Makedonya başbakanlarından tarihi “selfie”

Makedonya adı ve tarihi mirasıyla ilgili 27 yıllık ihtilafı, zorlu da olsa çözmeyi başaran Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev bugün Üsküp’te ülkeleri arasındaki “komşuluk” ilişkisini “ortaklık ve müttefiklik” ilişkisine dönüştürme yolunda önemli bir adım attı. Çipras, 1992’de “Makedonya” adıyla bağımsızlığını ilan etmesinden sonra bu ülkeyi ziyaret eden ilk Yunanistan başbakanı oldu.

Çipras’ı havaalanında karşılayan Zaev cep telefonunu çıkarıp bu tarihi buluşmayı bir selfie ile kayıt altına aldı. Çipras beraberinde 100’den fazla şirket temsilcisi ve 10 bakandan oluşan kalabalık bir heyeti Üsküp’e taşırken, Zaev de Yunanistan’ın ülkesine 500 milyon eurodan fazla yatırım yapacağını duyurdu.

Yaklaşık 3 milyon nüfuslu Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, isim değişikliğini kabul ederek NATO ve AB üyeliğinin önündeki Yunan vetosu engelini kaldırmış oldu. Üsküp hükümeti geçen şubat ayında NATO ile katılım protokolü de imzaladı.

Atina, tarihi ve kültürü ile eş tuttuğu Makedonya isminin kullanılmasına yıllardır karşı çıkıyordu. 20 Haziran 2018’de Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Makedonya Başbakanı Zoran Zaev’in isim değişikliği anlaşmasını imzalamasının ardından başlayan süreç, iki taraftan milliyetçi grupların baltalama çabalarına rağmen bu yıl başında iki ülkenin parlamentosunun da onayını aldıktan sonra yürürlüğe girdi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar