Emre Kızılkaya: “Facebook’un sağcı hesapları kapatması, içerik denetimi politikasında ciddi değişikliğe gittiğini gösteriyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Facebook, “tehlike arz ettikleri” gerekçesiyle bir grup tanınmış alt-right (alternatif sağ) görüşlü profili kalıcı olarak yasakladı. Kapatılan profiller arasında Infowars programıyla tanınan Alex Jones, Paul Joseph Watson ve Milo Yiannopoulos da bulunuyor.

Facebook, milyonlarca kişi tarafından takip edilen bir grup alt-right (alternatif sağ) görüşlü kullanıcının Facebook ve Instagram hesaplarını süresiz olarak kapattığını duyurdu. Yapılan açıklamada, Facebook’un “şiddeti ve nefreti teşvik eden tüm kişi ve kurumları ideolojilerinden bağımsız olarak her zaman engellediği” ve “bu kuralları ihlal etme potansiyeli olan hesapların geniş çaplı bir süreç içinde değerlendirilmesi sonucunda” kapatma kararı alındığı belirtildi.

Facebook ve Instagram hesabı kapatılanlar arasında komplo teorileri yaymakla suçlanan Infowars sunucusu ABD’li Alex Jones, Kanadalı alt-right haber sitesi Rebel Media’da bir süre muhabirlik yapan Laura Loomer, YouTube yayıncısı Paul Joseph Watson ve sağ görüşlü ABD haber sitesi Breitbart’ta bir süre editörlük yapan Milo Yiannopoulos’un yanı sıra, son dönemdeki antisemitist söylemi dolayısıyla ABD’deki “İslam Milleti” (Nation of Islam) teşkilatının lideri Louis Farrakhan da bulunuyor.

Facebook tarafından hesapları kapatılan Alex Jones, Laura Loomer, Paul Joseph Watson ve Milo Yiannopoulos

Facebook’tan yapılan açıklamaya göre kapatılan hesaplara ek olarak, bu hesaplarla ilişkili içerik üreten tüm hesaplar kapatılacak ve ilgili içerikler engellenecek. “Şiddet veya nefret dolu söylemde bulunanlar ve nefret ya da şiddet eylemlerine karışanların engellenmesini öngören politika” çerçevesinde yasak gelen diğer profiller arasında İngiliz Ulusal Partisi, Önce İngiltere, İngiliz Savunma Ligi, Uluslararası Tapınak Şövalyeleri, Ulusal Cephe gibi sayfalar da yer alıyor.

Facebook’un içerik denetimi politikası değişiyor

Hürriyet gazetesinin eski dijital içerik editörü Emre Kızılkaya, Facebook’un bu kararını “içerik denetimi politikası açısından ciddi bir değişiklik” olarak değerlendirirken, Facebook’un daha önce ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdiği içeriklere yönelik tavrının değiştiğini belirtti:

“Facebook’un tanınmış sağcı profilleri süresiz olarak yasaklaması, aslında Facebook açısından ciddi bir politika değişikliği anlamına geliyor. Facebook bu konuda uzun süre gerçeklerden kopuk ve toplumsal açıdan zararlı bir politika izlemişti. Ne diyorlardı? ‘Biz içerikleri insan zekâsıyla öznel olarak değerlendiremeyiz. Bu konuda bir otorite olarak görmüyoruz kendimizi. Bütün sesler bu platformda yer alsın ve denetimi de büyük oranda makina öğrenme yoluyla ve yapay zekâyla yapalım.’ Özellikle de görseller konusunda böyle bir sansür mekanizması uyguluyordu Facebook. Örneğin çıplaklık konusunda, otomatik olarak algılayıp engelleyebiliyordu içerikleri. Ama ifadeyle ilgili, ifade özgürlüğüyle ilgili herhangi bir değerlendirme yapmıyordu. Bugün bu politikadan ciddi bir geri adım atmış oluyor. Bu da kamuoyu baskısı arttıkça olan bir değişim.”  

İfade özgürlüğü eleştirileri

Facebook’un hesap kapatma kararına yönelik “ifade özgürlüğünü kısıtladığı” ve “ideolojik davrandığı” eleştirilerini, Kızılkaya şöyle değerlendirdi:

“İfade özgürlüğü de aslında şiddete teşvik ve nefret söylemi gibi birkaç alanda istisnalara sahip. Sınırsız bir ifade özgürlüğünden hiçbir demokraside, dünyanın hiçbir yerinde bahsedilmiyor. Insanları öldürmeye teşvik etmek, örneğin, hiçbir yerde ifade özgürlüğü sayılmıyor, dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bile. Facebook bugüne kadar bu sağcı profillerin buna çok yakın söylemlerine kulak tıkadı ve bu isimler takipçi toplamaya devam etti. Milyonlarca insana ulaştılar.

Kimi eleştirmenler ABD’de Donald Trump’ın seçilmesine neden olan süreçte bu alt-right denilen grupların sosyal medyada bu kadar yaygınlaşabilmesinin önemli bir etkisi olduğunu söyledi. Bunlar üzerinden aynı zamanda Trump’ın kampanyası -örneğin Facebook’ta hedefli reklamlarla- bu kitlelere ulaştı. Ve yine böyle bölücü, ayrıştırıcı, nefret dili mesajlarıyla toplumu daha da gererek kutuplaşma üzerinden oy devşirdiler. Dolayısıyla burada ifade özgürlüğü denildiğinde aslında toplum açısından kamu yararı neredeyse onun korunması gerekiyor.”

Hesabı kapatılan isimler takipçilerini farklı platformlara davet etti

Profili kapatılan isimlerden Laura Loomer takipçilerini yeni açacağı Telegram kanalına davet ederken, Twitter ve Facebook ve hesapları zaten bir süre önce kapatıldığı için yanlızca YouTube ve Instagram’da aktif olan Milo Yiannopoulos ise takipçilerine oluşturacağı “email listesine abone olması” için çağrıda bulundu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus