Papa’dan kilise içinde cinsel tacizleri ihbar etmeyi zorunlu kılan kararname: ‘Dünyanın ışığı sizsiniz’

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Katolik Kilisesi lideri Papa Francis perşembe günü, Katolik kiliselerindeki tüm din görevlilerinin cinsel istismar şüphesini bildirmesini zorunlu kılan bir kararname yayınladı.

Kararnameye göre, dünya genelindeki bir milyondan fazla rahip ve rahibe kilise içerisindeki cinsel istismarı kiliseye bildirmekle zorunlu ancak polise ihbar etmek zorunda değil. Yayınlanan kararname kilise için kanun hükmü taşıyor ve 1 Haziran 2019 tarihinde yasalaşarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Papa Francis, cinsel taciz suçundan haberdar olanların bu vakaları üstlerine bildirmesini gerektiğini ve 90 gün içerisinde inceleme ve soruşturmaların tamamlanması gerektiğini belirtti.

Kararnamede Katolik Kilisesi içinde, çocuklara ve savunmasız durumdaki yetişkinlere yönelik cinsel istismar, şiddet, ve çocuk pornografisi içeren suçlarla nasıl mücadele edileceğine yer veriliyor. İlerleyen zamanlarda, suçların daha kolay bildirilmesi için de piskoposluk bölgesinde bir ofis açılması bekleniyor. Papa’nın “Dünyanın ışığı sizsiniz” anlamına gelen bu kararnamesi, medyada “çığır açan bir devrim” olarak nitelendirildi.

“Prosedürlerin evrensel olarak benimsemesi gerekiyor”

Cinsel istismarı ihbar edenleri koruyacağını duyuran kilise ayrıca tacize uğrayanlara da fiziksel ve psikolojik destek vereceğini de belirtti. Bu kararname, üç yıllık bir deneme süresi içerisinde geçerli olacak. Papa Francis kararnamenin başında, geleceğe umutla bakabilmek için geçmişten ders almak gerektiğini belirterek kararnamede yayınladığı prosedürlerin evrensel olarak benimsenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Amerika Birleşik Devletleri Katolik Piskoposlar Konferansı Başkanı Kardinal Daniel N. DiNardo, kararnameyi fiziksel veya zihinsel engellileri kapsamasından dolayı da faydalı bulduğunu belirtti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus