Papa’dan kilise içinde cinsel tacizleri ihbar etmeyi zorunlu kılan kararname: ‘Dünyanın ışığı sizsiniz’

Katolik Kilisesi lideri Papa Francis perşembe günü, Katolik kiliselerindeki tüm din görevlilerinin cinsel istismar şüphesini bildirmesini zorunlu kılan bir kararname yayınladı.

Kararnameye göre, dünya genelindeki bir milyondan fazla rahip ve rahibe kilise içerisindeki cinsel istismarı kiliseye bildirmekle zorunlu ancak polise ihbar etmek zorunda değil. Yayınlanan kararname kilise için kanun hükmü taşıyor ve 1 Haziran 2019 tarihinde yasalaşarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Papa Francis, cinsel taciz suçundan haberdar olanların bu vakaları üstlerine bildirmesini gerektiğini ve 90 gün içerisinde inceleme ve soruşturmaların tamamlanması gerektiğini belirtti.

Kararnamede Katolik Kilisesi içinde, çocuklara ve savunmasız durumdaki yetişkinlere yönelik cinsel istismar, şiddet, ve çocuk pornografisi içeren suçlarla nasıl mücadele edileceğine yer veriliyor. İlerleyen zamanlarda, suçların daha kolay bildirilmesi için de piskoposluk bölgesinde bir ofis açılması bekleniyor. Papa’nın “Dünyanın ışığı sizsiniz” anlamına gelen bu kararnamesi, medyada “çığır açan bir devrim” olarak nitelendirildi.

“Prosedürlerin evrensel olarak benimsemesi gerekiyor”

Cinsel istismarı ihbar edenleri koruyacağını duyuran kilise ayrıca tacize uğrayanlara da fiziksel ve psikolojik destek vereceğini de belirtti. Bu kararname, üç yıllık bir deneme süresi içerisinde geçerli olacak. Papa Francis kararnamenin başında, geleceğe umutla bakabilmek için geçmişten ders almak gerektiğini belirterek kararnamede yayınladığı prosedürlerin evrensel olarak benimsenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Amerika Birleşik Devletleri Katolik Piskoposlar Konferansı Başkanı Kardinal Daniel N. DiNardo, kararnameyi fiziksel veya zihinsel engellileri kapsamasından dolayı da faydalı bulduğunu belirtti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar