İsmail Hakkı Polat: “Bitcoin’in 8 bin doları geçmesinin arkasındaki nedenlerden biri alım-satım hacminin yükselmesi”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Son iki haftadır artış halinde olan ilk kripto para birimi Bitcoin, bugün itibariyle 8 bin doların üzerine çıktı. Bu yükselişle beraber Bitcoin, son 10 ayın en yüksek seviyesini görmüş oldu. Bitcoin’in bu yükselişini, ABD-Çin arasında yaşanan ticaret savaşına bağlayan Bitcoin uzmanları var. Uzmanlara göre bu ticaret savaşı, Çin yuanının Aralık 2018’den bu yana en büyük düşüşü yaşamasına ve geleneksel yatırımcıların kripto paraya yönelmesine neden oldu. 

Alım-satım hacmi ve ABD–Çin ticaret savaşı

Bitcoin alım-satımlarında 2019 yılının başından beri ciddi bir yükseliş vardı. Bu yükseliş geçen hafta sonu (11–12 Mayıs) daha da artarak 27-28 milyar dolara ulaştı. Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat ile Bitcoin’in yükselişi ve geleceğini konuştuk. Polat, Bitcoin fiyatlarındaki dalgalanmada ABD–Çin arasındaki ticaret savaşının yanı sıra, alım ve satım hacimlerinin yükselmesinin de etkili olduğunu söyledi. Binance borsasının hacklenmesinin de kripto para dünyasındaki dalgalanma nedeni olduğunu belirten Polat, Bitcoin’in uzun vadede yükseliş içerisinde olacağını söyledi.

“Bitcoin ekosistemi büyüyor”

Büyük mağaza zincirleri de ödeme seçenekleri arasında kripto paralara yer vermek için hazırlanıyor. Bunlardan biri de temmuz ayında ödeme seçeneklerine Bitcoin’i eklemesi beklenen Starbucks. Mağazaların ve çeşitli kurumların kripto para dünyasına girmesiyle Bitcoin’in işlevselliği de artıyor. 

Bitcoin’e bu dönemde yatırım yapmak isteyenleri uyaran İsmail Hakkı Polat, “Bitcoin ekosistemi büyüyor ve uzun vadede yükselişte. Bu piyasayı çok iyi bilmiyorsanız trene son anda atlamadan vazgeçin. Yatırım yapmak istiyorsanız da çok az miktarla başlayın” dedi. 

Söyleşinin tamamı için: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus