Esenyurt’ta HDP’li seçmen Ekrem İmamoğlu’nu desteklemeye devam edecek mi?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

31 Mart yerel seçimlerine göre Esenyurt, 556 bin kayıtlı seçmeniyle İstanbul’un en çok seçmene sahip ilçesi. Son iki seçim sonuçlarına baktığımızda Esenyurt’ta yaşayan her beş seçmenden biri HDP’ye oy veriyor. Bu da bize HDP’ye verilen 100 binin üzerinde oyun İstanbul seçimleri için oldukça belirleyici olduğunu gösteriyor.

HDP oyları CHP’ye Esenyurt Belediye Başkanlığı’nı getirdi

Esenyurt’un 1989 -2004 yılları arasında belediye başkanlığını yapan Gürbüz Çapan’ın ardından AKP’li Necmi Kadıoğlu belediye başkanlığını iki dönem boyunca yürütmüştü. Yaklaşık 15 senedir AKP yönetiminde olan Esenyurt, 31 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanlığını CHP’nin adayı Kemal Deniz Bozkurt’a verdi. İlçe belediye başkanlığı seçimlerinde olduğu gibi, HDP’lilerin oyları Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Belediye Başkanlığı’nı kazanması için belirleyici oldu.

YSK kararına tepki var

Esenyurt’taki HDP’li seçmen, YSK’nın İstanbul seçimlerini iptal kararına tepkili. Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri sonrasında yaşananlara seçmen kızgın. Sokakta konuştuğumuz seçmenler, aynı zarf içinde dört ayrı oy kullanmalarına rağmen yalnızca Büyükşehir Belediye Başkanlığı oylarının iptal olmasını anlamadıklarını ve burada bir hukuksuzluk olduğunu düşünüyorlar.

KHK’lı HDP’lilere mazbata verilmemesine tepki var

HDP’li seçmenin tepkili olduğu konulardan biri de KHK’lı belediye başkanlarının YSK tarafından aday gösterilmesine izin verilmesine rağmen seçildikten sonra mazbatalarının verilmemesi ya da geri alınmasıydı. Seçimlerin iptalini sorduğumuz seçmenlerin çoğu, HDP’li adaylar kazanmasına rağmen bazı belediyelerin ikinci gelen AKP’li adaylara verilmesinden rahatsız. Bir seçmen ise bize Muş’un Malazgirt ilçesinde yaşanan olayların hukuksuzluğa örnek olduğunu söyledi.

İmamoğlu’na destek devam ediyor

Burada gözlemlediğimiz önemli bir diğer nokta, HDP’li seçmenin CHP’li adaylara olan yaklaşımının 24 Haziran genel seçimlerinden bu yana oldukça değişmiş olması. Buradaki HDP’li seçmen, daha önce CHP’nin 24 Haziran genel seçimlerindeki Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’yi benimseyememişlerdi, seçim sonuçları da bize bunu gösteriyordu. Ancak Türkiye siyasetinde yeni bir figüre dönüşen Ekrem İmamoğlu’nu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda görmek istiyorlar. Çünkü seçim gecesi İmamoğlu’nun yaptığı 10’dan fazla basın açıklamasını ve mazbata sürecini “direniş” olarak nitelendiriyorlar. Burada konuştuğumuz bir seçmenin sözleri bu görüşümüzü destekler nitelikte: “CHP’ye karşı değil ama İmamoğlu’na karşı büyük bir sempati var. Selahattin Demirtaş’a olduğu gibi… Dürüstlüğünü bu şekilde korursa İstanbul seçimlerini tekrar kazanır. Bir dahaki seçimlerde Cumhurbaşkanı adaylarından biri bile olabilir.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus