Cennet Cennet Dedikleri: Din üzerine dünyevi tartışmalar (3): Müphemiyet Kültürü, ya da İslam’ın farklı bir tarihi

“Cennet Cennet Dedikleri: Din Üzerine Dünyevi Tartışmalar” adlı programın üçüncü bölümünde İslam’ın modern çağlarda geçirdiği dönüşümü, Thomas Bauer’in, başlığını Türkçe’ye “Müphemiyet Kültürü: İslam’ın farklı bir tarihi” şeklinde çevirebileceğimiz Die Kultur der Ambiguität: eine andere Geschichte des Islams (2011) adlı kitabını tanıtarak tartışıyoruz.

Bauer’e göre, İslam dünyası modern çağdan önce müphemiyete çok açık bir kültüre sahip ve böylece çoğulculuğa daha açıkken, modern çağda müphemiyete tahammülsüz ve bu nedenle de çoğulculuğa nispeten daha kapalı bir kültüre doğru evrildi. Bauer’in kitabının alt başlığındaki farklı bir İslam tarihinden kastettiği de, İslam’ın, orta dönemi diyebileceğimiz dönemde, müphemiyete ne kadar da açık bir kültür yarattığının altını çizen bir tarih anlatısı. Bauer bu anlatıyı, kitabının İslam kültürünün çeşitli kavram, disiplin ve pratiklerine ayırdığı bölümlerinde temellendiriyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar