Medya ombudsmanı Faruk Bildirici yazdı: Türkiye, Libya’daki iç savaşta aktif taraf mı?

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici son yazısında, Japonya’daki bir basın toplantısında yabancı bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şu sorusunu hatırlattı: “Sayın başkan, bugün Libya’daki General Hafter, savaşçılarına bütün Türk gemi veya uçaklarına ateş etme talimatı verdiğini açıkladı. Sizin bu tehdide yanıtınız nedir? Özellikle Hafter’i BAE’nin silahlandırdığı ve Suudi Arabistan’ın desteklendiği düşünülünce. Bu, Türkiye ve iki Körfez ülkesi arasında Libya’da yaşanan yeni bir vekalet savaşı mı?”

Bildirici şöyle devam etti: “Enteresan şekilde Erdoğan, sorunun ‘Türkiye’nin vekalet savaşı mı’ bölümünü yanıtsız bıraktı. O yanıtlamadığı gibi, bu soru Türkiye’de yayımlanan haberlerde de yer almadı. Hemen tüm medya kuruluşları, yabancı gazetecinin sorusunu, ‘Hafter güçlerinin tehdidinin anımsatılması üzerine’ gibi genel ifadelerle geçiştirerek sadece Erdoğan’ın sözlerini yayımladılar.
Onunla da kalmayıp Japonya’ya Erdoğan ile birlikte giden Türk gazeteciler, ‘Libya’daki vekalet savaşı’ sorununun yakınından bile geçmediler. Erdoğan’ın G-20 zirvesi sonrasında düzenlediği basın toplantısında soracaklar mı diye bekledim orada da sormadılar.”

Bildirici’nin, “Ülkenin bu kadar yakıcı bir sorunun içine yuvarlanmasını görmemek, sormamak, üzerine gitmemek eşine az rastlanır bir gazetecilik dramı olsa gerek…” diye bitirdiği yazısının tamamını okumak için tıklayınız.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar