Çanakkale’de STK’lar ve Belediye altın madenlerine karşı mücadele ediyor: #Kazdağlarıhepimizin

Kanada merkezli bir şirketin Kazdağları’nda, Çanakkale’nin temiz su ihtiyacını karşılayan Atikhisar Barajının su havzasına bir altın madeni işletmesi inşa etme projesi, bir çok sivil toplum örgütü ve belediyenin tepkisini çekiyor.

Çanakkale’nin tek içme, kullanma ve sulama suyu barajı olan Atikhisar barajına 30 kilometre uzaklıkta inşa edilmesi planlanan altın madeni, yüksek rakımdaki konumu nedeniyle sehirdeki tarım arazilerine aktarılan suyu kirletecek. 

Konuyla ilgili görüşünü aldığımız Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Pınar Bilir : “Zaten uluslararası literatürde de Türkiye’nin su konumu belli, su fakiri olma sınırında bir ülkeyiz, Dünya’da iklim değişikliği, küresel ısınma zaten artık tartışılmayacak bir boyutta, her şey ispatlı, böyle bir durumda insanların gıdaya, içme suyuna ihtiyacı varken bu suyun bu sekilde bir madene verilmesi, kullanımına açılması zaten yasamsal boyutta bir tehdit. Bunun hukuksal boyutu aslında en başında Çevresel Etki Degerlendirmesi (ÇED) süreci için olan hukuksal bir süreç, ama bunun ötesinde zaten işin başında bu alanların ruhsatlandırılması, ruhsatlanma süreçlerinin nasıl olduğu, bu kentin tarım kenti olduğu, tarım potansiyelinin bilindiği varsayımından hareketle, yani tarım bakanlığı bu işe nasıl onay verdiğini soruşturuyoruz. Su fakiri bir ülkeyken DYS maden için su yetilebilir yetmez sondajlarını nasıl yapabiliyor ? Nasıl oluyor da bu kadar geniş havzada bir ruhsatlandırma verilebiliyor ? Çanakkale’nin yapı olarak yüzde 54’ü orman, ve maden sahalarının bulunduğu her bir havza özel koruma alanında olan bitki genetiği açısından da önemli bitki alanları, uluslararasi literatürlerde bu şekilde koruma bantları varken, hem bitki türleri açısından, hem gen kaynağı açısından, hem mitolojik önemi açısından bu alanın ruhsatlandırılması temel sorun” dedi.

Çanakkale Kent Konseyi, 19 Temmuz 2019 Cuma saat 18.30’da İskele Meydanı’nda Ege ve Marmara Çevre Belediyeler, Çanakkale Belediyesi ve tüm Sivil Toplum Kuruluşlarının ortaklığında kamuoyuna basın açıklaması yapacak. 

Ayrıca bu konuyu Türkiye gündemine taşımak için bu akşam saat 20.30’da  #KazDağlarıHepimizin hashtagi ile Twitter’da bir kampanya gerçekleştirilecek. 


Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar