Manş Denizi’ni uçan kaykayıyla geçmeye çalışan Fransız mucit ilk denemesinde başarısız oldu

Fransa’da, Bastille Günü kutlamalarında yaptığı gösteriyle dikkat çeken Fransız mucit Franky Zapata, “Flyboard Air“ adını verdiği uçan kaykayıyla, Fransa ve İngiltere’yi ayıran Manş Denizi’ni canlı yayında geçmeyi denedi.

Yarı yolda yakıt ikmali yapmak isterken alçalan Zapata denize düştü ve bu denemesi başarısız oldu.

Manş Denizi’ni uçan kaykayıyla geçmeye çalışan Fransız mucit ilk denemesinde başarısız oldu.

Fransa’nın kuzey kıyısında bulunan Sangatte bölgesinden uçan kaykayıyla havalanan Zapata, yaklaşık 35 kilometrelik yolculuğun sonunda Manş Denizi üstünden İngiltere’ye varmayı hedefliyordu. Yolun yarısında, yakıt ikmali için kendisini takip eden platforma doğru alçalan mucit, platforma çarparak dengesini kaybetti.

Fransız mucidin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

40 yaşındaki Zapata, Louis Bleriot’un Manş Denizi’ni uçakla geçen ilk kişi unvanını kazandığı günden 110 yıl sonra aynı gün bu denemeyi kendi uçan kaykayıyla yaptı. Deneme sonrası Zapata, Fransız basınına yaptığı açıklamada, “Hayal kırıklığına uğradım, tekrar deneyeceğimden eminim ama ne zaman olur bilmiyorum” dedi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar