Şiirselleşmiş Beden: “Müzede Sahne” etkinliği Sabancı Müzesi’nde başlıyor

“Müzede Sahne” isimli sahne sanatları etkinlikleri 24 Temmuz’da Sabancı Müzesi’nde başlayacak. Emre Koyuncuoğlu‘nun sanat yönetmenliğini üstlendiği Müzede Sahne’nin bu yılki teması “Şiirselleşmiş Beden” olarak belirlendi. Medyascope’tan Oğuzhan Biderci ve Bilhan Karakullukçu’nun haberi.

Müzede Sahne’nin bu yılki teması “Şiirselleşmiş Beden” olarak belirlendi. Etkinlik, sanatçıların sahne performanslarıyla birlikte somut ve soyut olarak “bedenin” şiirle ve sanatla ilişkilendiğinde nasıl değiştiğine, kendini dillendirdiğine ve dönüştüğüne tanıklık edilecek.

Peki, “Şiirselleşmiş Beden” ne demek?   

Medyascope’a konuşan sanat yönetmeni Emre Koyuncuoğlu’na göre, tema belirlerken o yılın sahne sanatları sezonunda gerçekleşen işlerin konuları, neye ağırlık verdikleri ve o dönemin gerçeklikleri dikkat alınıyor. Koyuncuoğlu, temanın içindeki bedeni, her ne kadar sahne sanatlarının temel sanatsal üretim aracı olsa da sadece insan bedeni olarak algılamamak gerektiğini, ama onun dışında herhangi bir yaşayan ve dönüşen, kendi içinde bir bütün olan, yaşayan bir organizmadan da bahsetmek gerektiğini ve bunun kentle doğrudan ilişkili olduğunu belirtti; yapılan işin yalnızca bir oyun göstermek olmadığını, aynı zamanda iş üretmek, paylaşmak ve mesleği kendi içinde tartışmak olduğunu söyledi.

Etkinliğin dikkat çekici performanslarından birinin sahibi ise Aslı Bostancı. Bostancı, “Uva Kuva: Gelecekten Dualar” isimli çalışmasıyla etkinliğe katılıyor. Bostancı Medyascope’a mekan ve izleyici arasında bir bağ oluşturmak amacında olduğunu söyledi.

Beş gün sürecek etkinlikte tiyatro, edebiyat, şiir, dans gibi farklı alanlardan söyleşi, tanıtım, panel, mekâna ait özgün eser, metin tiyatrosu, performans sanatı, performatif okuma, atölye, sunum ve paneller yoluyla sahne sanatları çok disiplinli bir anlayış doğrultusunda ilgilileriyle buluşacak.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar