Emine Bulut’un ardından: Sekiz günde iki kadın katledildi, iki kadın da ağır yaralandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Emine Bulut, 18 Ağustos’ta Kırıkkale’de eski eşi Fedai Varan (43) tarafından katledildi. Bulut bir erkek tarafından öldürülen ilk kadın değildi; daha önce de Özgecan Aslan, Münevver Karabulut, Ceren Damar, Müzeyyen Boylu ve niceleri erkek şiddetinin kurbanı olmuştu.

Türkiye’nin değişik bölgelerinde kadınlar Emine Bulut’un öldürülmesini protesto etti, bir daha hiçbir kadın öldürülmesin istediler. Ancak Emine Bulut, öldürülen ilk kadın olmadığı gibi son da olmadı. Emine Bulut’un ardından en az iki kadın daha katledildi.

1-Tuba Erkol 

Konya’da, 37 yaşındaki Tuba Erkol, 18 Ağustos’ta hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı Bekir Erkol tarafından 20 yerinden bıçaklanarak katledildi. Bekir Erkol, cinayetin ardından iki çocuğunu alıp annesinin evine gitti. Polisi arayıp teslim olmak istediğini söyleyen Erkol, emniyet müdürlüğüne giderken “Neden öldürdün, pişman mısın?” sorusuna “Namus için pişman mı olunur” diye yanıt verdi.

2- Emine Nuyan 

Emine Nuyan 22 Ağustos günü, Ağrı’nın Patnos ilçesinde, boşanmak istediği erkeğin silahlı saldırısı sonucu yaşamını yitirdi. Emine Nuyan, bir süredir Ağrı Sığınma Evi’nde kalıyordu. Boşanmak istediği Özkan Nuyan kendisini “Patnos’a gel, boşanalım” diyerek çağırdı ve Emine Nuyan’ı sokak ortasında başından vurarak öldürdü. Katil zanlısı Özkan Nuyan, çıkarıldığı Patnos Sulh Hakimliği tarafından “kasten adam öldürmek” suçundan tutuklandı. 

3- Güldane Y.

Gaziantep’te yaşayan 28 yaşındaki Güldane Y., şiddetli geçimsizlik nedeniyle eşi Ahmet Y.’ye boşanma davası açtı. 23 Ağustos’ta Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doğum yapan Güldane’nin boşanmak istediği Ahmet Y., yeni doğan çocuğunu görmek için annesiyle birlikte hastaneye geldi. Aynı günün gecesinde tekrar hastaneye gelen Ahmet Y., Güldane’yi hasta yatağında yedi yerinden bıçakladı. Güldane Y. hâlâ yoğun bakımda. Hastane görevlileri olayın ardından Ahmet Y.’yi polise teslim etti. 

4- Kader K. 

25 Ağustos gecesi, Malatya’nın Battalgazi ilçesine bağlı Zafer Mahallesi’nde Hürriyet Parkı’nda 23 yaşındaki Kader K., boşanmak istediği E.K. tarafından silahla yaralandı. Vücudunun çeşitli yerlerinden vurulan Kader K. halen hastanede yatıyor. Boşanmak istediği erkek ise güvenlik görevlileri tarafından hâlâ yakalanamadı. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, 2019 yılının ilk yedi ayında 245 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü yazdı:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus