Yunanistan’da kayıt dışı sığınmacılara yönelik operasyonlar başlatıldı

Yunanistan’da kayıtdışı sığınmacılara yönelik operasyonlar, başkent Atina‘nın Exarcheia Mahallesi‘nde, 25 Ağustos’ta başladı. Hedefte “işgal evi” adı verilen, Yunan anarşistlerin yaşadığı ve sığınmacılara kalacak yer sağladığı binalar vardı. Exarcheia bölgesinde Yunan anarşistlerin, mültecilerin ve ihtiyaç sahiplerinin barınabilmesi için yüzden fazla işgal evi bulunuyor.

Yunanistan’ın yeni Başbakanı Kiryakos Miçotakis, temmuzda kazandığı seçimlerin ardından bu evlerin listesini paylaşıp, operasyonların ilk işaretini vermişti. O günden bu yana 120 sığınmacı evlerden ayrıldı. Kalanlara yönelik de operasyonlar yapılıyor.

Güvenlik güçlerinin mahalleye girmesiyle çatışmalar da başladı. Yunan basınına göre 25 Ağustos’tan bugüne Afganistan, İran, Irak ve Türkiye’den gelen 143 sığınmacı tutuklandı.

Çok sayıda kişinin de sınır dışı edildiği ileri sürülüyor. Güvenlik güçleri, boşalttıkları evlerin kapılarına duvar örüyor.

Mahallede yaşayanlar, işgal evleri önlerinde nöbete başladı, protesto gösterileri düzenlenmesi çağrısı yaptı.

Yunanistan’da 7 Temmuz’da yapılan erken seçimleri yüzde 40’a yakın oyla, Syriza’yı geçen merkez sağ Yeni Demokrasi Partisi kazanmıştı. Seçimlerin ardından başbakanlık koltuğuna oturan Miçotakis, mülteci karşıtı söylemleriyle de biliniyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar