“Cumhurbaşkanına hakaret”ten 11 ay 20 gün hapis cezası alan tiyatrocu Orhan Aydın: “Yaşadığım müddetçe mücadeleye devam edeceğim”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Tiyatrocu Orhan Aydın, Kuşadası Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Derneği’nin 2017 yılında düzenlediği Sivas Katliamı anmasında yaptığı konuşmada “cumhurbaşkanına hakaret” ettiği suçlamasıyla 11 ay 20 gün hapis cezası aldı. Kuşadası Savcılığı’nın talebi doğrultusunda Aydın’a verilen hapis cezası ertelenmedi. 

Medyascope’tan Egemen Gök‘e açıklamalarda bulunan Orhan Aydın mücadeleye devam edeceğini söyledi:

“Sivas Katliamı’nın yıldönümünde, 2017 yılında, Kuşadası’nda yapılan, hem de stadyumda yapılan geniş katılımlı bir toplantıda milletvekillerinin, bazı bilim insanlarının ve yedi bine yakın insanın gözü önünde Sivas Katliamı’nın hesabının sorulması gerektiğini, dosyanın kapatılmaması gerektiğini, dosyayı kapatanların halkın ve tarihin önünde suçlu olacağını söyledim. Kimsenin adını anmadan da ‘diktatör bozuntusu’ dedim. Ama demek ki ‘diktatör bozuntusu’ demek, Recep Tayyip Erdoğan demekmiş. Savcılar bunu böyle algıladılar ve dava açtılar. Hâkim de ne bu konuda daha önce alınmış olumlu kararlara -ki kırka yakın karar var ‘diktatör bozuntusu’ demenin suç olmadığı söylenen, yetmiyor Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları var bu konuda- rağmen ‘Ben böyle takdir ediyorum’ deyip 11 ay 20 günlük cezayı ertelemeksizin onayladı.”

Aydın, kararın açıklanmasının ardından Twitter üzerinden de şu açıklamayı yapmıştı: 

Söyleşinin tamamı için:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus