Fransız Devrimi, olimpiyat meşalesi ve madalyalar: 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nın logosu belli oldu

2024’te Fransa’nın başkenti Paris’te yapılacak olan Olimpiyatlar ve Paralimpik Oyunları logosu belli oldu. Paris’teki Rex Sineması’nın büyük salonunda yapılan lansmanda, geri sayımın ardından logo dev ekrana yansıtıldı.

https://twitter.com/Paris2024/status/1186347647403249664

Logonun tasarımında Fransız menşeili sanat akımı olan “Art Deco”‘dan ilham alındı. Logo, ülke simgelerinden Marianne ile olimpiyat madalyası ve olimpiyat ateşinin birleştirilmesi ile oluşturuldu.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, tarihte ilk kez Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunları’nın ortak logoyu paylaşacağını söyledi. Paris Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Tony Estanguet logo için “Bu yüz, bizim insanları Olimpiyat Oyunları’nın merkezine yerleştirme isteğimizi cisimleştiriyor” dedi.

Marianne sembolü nedir?

Marianne, Fransız Devrimi’nin “Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik” sloganını temsil eden ulusal bir simge. İsimsiz bir kadın kahraman olduğu bilinen bir yurttaşa sonradan bu isim verilmiştir. Yıllar içerisinde farklı yüzler tarafından heykelleri ve portreleri yapılmıştır.

Marianne’nin heykelleri Fransa’daki belediye binalarında, mahkemelerde yer alır. Marianne’ın yüzü madeni para ve posta pullarına da basılıdır.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar