Bolivya’da geçiş hükümeti seçimlerin bir an önce yapılmasını istiyor

Bolivya yönetiminde bir süredir devam eden belirsizlik, Meksika’dan siyasi iltica talep etmek zorunda kalan Evo Morales’in gidişi sonrasında daha da arttı. Geçiş hükümetinin başkanı Jeanine Áñez, dün yaptığı açıklamada yeni devlet başkanının bir an önce ve saydam bir şekilde seçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Geçici Hükümet Başkanı Jeanine Áñez.

Başkent La Paz‘da hükümet toplantısı sonrası konuşan Áñez, geçiş hükümetinin birincil amacının seçimleri saydam bir şekilde gerçekleştirmek olduğunu söyledi. Áñez seçimlerle ilgili başka bir bilgi vermedi ama yapılacak seçimlerin Bolivya‘nın demokratik güvenilirliğini artırmayı hedeflediğini vurguladı. 52 yaşındaki sağ görüşlü parlamenter, mecliste başkan vekili olarak görev yapıyordu.

Ülkeyi terk etmek zorunda kalan Evo Morales, 20 Ekim’deki başkanlık seçimlerinde hile yaptığı iddiasının ardından muhalefetin sert tepkisiyle karşılaşmıştı. Bundan sonra ülkenin pek çok yerinde başlatılan gösterilerin ardından Bolivya ordusu Morales’ten yönetimi bırakmasını talep etmişti. Morales de bunun üzerine Meksiya’ya sığınmak zorunda kalmıştı Ülkede 20 Ekim’den bu yana meydana gelen protesto ve çatışmalarda 23 kişi hayatını kaybetti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar