Yalçın Karatepe ile ParaPolitik (14): “Hükümet 2019 yılı boyunca vatandaşı borçlandırmaya yönelik ekonomi politikaları uyguladı”

ParaPolitik” programının 14. bölümünde Prof. Dr. Yalçın Karatepe, Okan Yücel’in sorularını yanıtladı. Yalçın Karatepe, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın paylaştığı yıllık bütçe açığı verilerini ve Merkez Bankası’nın aldığı faiz kararını değerlendirdi.

Yıllık bütçe açığının oldukça yüksek çıktığını belirten Karatepe, bunun öncelikli nedeninin ekonomiyi canlandırmak adına devletin yaptığı harcamaları artırması olduğunu söyledi. Harcamaları artırmanın bir başka yolu olarak ise kredi kanallarının Merkez Bankası vasıtasıyla açıldığını belirten Karatepe, Hükümet, 2019 yılı boyunca vatandaşı borçlandırmaya yönelik ekonomi politikaları uyguladı” dedi.

Merkez Bankası’nın faizi düşürme kararının esas sebebinin ise vatandaşın döviz kullanımını azaltmak olduğunu belirten Karatepe, bu kararın siyasi yönlendirmeler sonucu alındığını söyledi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar