Cumartesi Anneleri 790. haftada, gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın akıbetini sosyal medya hesabı üzerinden sordu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı’nın yasaklanmasının 91. haftasında, koronavirüs salgını nedeniyle sosyal medya hesabından canlı yayınla basın açıklaması yaptı. Yayınlanan videoda 790. haftanın basın açıklamasının moderatörlüğünü İHD Gözaltında Kayıplar Komisyonu Üyesi Sebla Arcan üstlendi, açıklamayı Hasan Ocakın yeğeni Dilcan Acer okudu.

Bu haftaki basın açıklamasında, 1995’ten beri oğlu Hasan Ocak’ın akıbetini öğrenmeye çalışan Emine Ocak, 25 yıldır oğlunu aradığını ve adalet istediğini dile getirdi. Devletin, Hasan Ocak dosyasında suçüstü yakalandığını dile getiren Hasan Ocak’ın abisi Hüseyin Ocak da “Failleri korumayın, geçmişiyle hesaplaşan toplumlar barış içinde ve mutlu yaşar” dedi. 

AİHM’in, Hasan Ocak’ın kaybedilmesi ve ölümüyle ilgili koşulların belirlenmesi için yeterli ve etkin bir soruşturma yürütülmediğini tespit ederek Türkiye hakkında ihlal kararı verdiğini hatırlatan Dilcan Acer, Ocak ailesinin iç hukuktaki tüm girişimlerinin sonuçsuz bırakıldığını söyledi. Acer şu cümlelerle yetkilileri göreve çağırdı: “Yaşam hakkı kapsamında yürütülecek etkili bir ceza soruşturmasının, maddi gerçeğin açığa çıkartılmasına, sorumluların belirlenmesine ve cezalandırılmasına imkan verecek nitelikte olması gerekir. 790. haftamızda bir kez daha savcılık makamını ve Adalet Bakanlığı’nı çeyrek asırdır sürüncemede bırakılan Hasan Ocak soruşturmasında yasal yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırıyoruz. Hasan Ocak için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten vazgeçmeyeceğiz!”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus