Andrey Tarkovski: “Stalker” kamera arkası görüntüleri (1977)

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Rus sineması denilince akla gelen ilk isimlerden biri hiç kuşkusuz Andrey Tarkovski oluyordur. Tarkovski denilince de hemen herkesin zihninde beliren ilk film muhakkak ki Stalker oluyordur. Her ne kadar kişisel olarak Zerkalo’yu daha çok beğeniyor olsam da, Stalker’ın sahip olduğu tekinsiz havayı sevdiğimi de inkar edemeyeceğim.

Tam olarak iki yıl önce, Stalker filminin final sahnesinin kamera arkası görüntüsünü çevirip yayınlamıştım. Yaklaşık 2 dakikalık bu kayıtta, Tarkovski’nin oyuncularıyla ve set ekibiyle konuşmasına tanıklık etmiştik. Ancak gelgelelim, görüntü kalitesi açısından bir miktar eksik kalan bir kayıttı o.

Bugün yine başıboş bir biçimde internette dolanırken, tamamen şans eseri “музей кино” adlı bir Rus sitesinde Stalker’ın kamera arkası görüntülerine rastladım. Bu site de aslında daha yeni yayınlamış kayıtları, neredeyse bir hafta olmuş. Üstelik görüntüler çok daha uzun ve görüntü kalitesi de çok yüksek. Tabii beni hemen kapladı bir sevinç.

Üç bölüm halinde yayınlanan görüntülerin arka planında müzik kullanıldığı için Tarkovski’nin ve set ekibinin konuşmalarını genel itibariyle duyamıyoruz. Tek duyulan kısım da aslında benim daha önceden çevirdiğim video kayıttaki kısımdı. Dolayısıyla ben de bir karar alarak görüntüleri tekrar kurguladım ve kendimce başka bir müzik ekleyerek ortaya tek parçalık bir video kaydı çıkardım. Sanıyorum ki bu şekilde daha güzel oldu. Ama belki de olmadı, kim bilir.

Dolayısıyla asıl itibariyle herhangi bir çeviri içermeyen ve fakat ilgilisi için hoş geleceğine inandığım yaklaşık on dakikalık bu kaydı sizlerle paylaşmak istedim.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus