Ümid Gurbanov’dan sinema çevirileri (3): Kiyarüstemi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İranlı yönetmen Abbas Kiyarüstemi, çektiği filmlerle ülkesinin sınırları dışına taşarak dünya çapında tanınmış, özellikle Köker Üçlemesi, Kirazın Tadı ve Rüzgâr Bizi Sürükleyecek filmleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Yönetmenliğinin yanı sıra senarist, kurgu sorumlusu, sanat yönetmeni ve yapımcı olarak sinemaya emek veren Kiyarüstemi, şair, fotoğrafçı, ressam, çizer ve grafik tasarımcı olarak da tanınmaktadır.

1960’ların sonlarına doğru başlayan İran Yeni Dalgası’nın önde gelen yönetmenlerinden biri sayılan Kiyarüstemi, döneminin özelliklerini barındıran şiirsel bir sinema diliyle, siyasi ve felsefi tonları ön planda olan yenilikçi sanat filmleri çekmiştir.

2012’de kendisiyle yapılan bu röportaj kaydında 2010 tarihli Aslı Gibidir filmi özelinde erkek ve kadın arasındaki ilişkiye değinen Kiyarüstemi, orijinal ile kopya arasındaki bağlantıyı, bu açıdan insanların aşka bakışını ve aşktan beklentisini anlatıyor. Aşkın bir yanılsama olduğunu söyleyen Kiyarüstemi, daha sonra filmin çekim hikayesini, filmin iki başrol oyuncusu Juliette Binoche ve William Shimell ile olan ilişkisini belirterek, 1979 İran Devrimi sırasında negatifleri yanan Gozāresh’i ele alarak, aslında 30 yıldır kadın ve erkek ilişkilerinin değişmediğini, hatta kendisinin bile bir bakıma değişmediğini anlatıyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus