Üniversitelerdeki öğretim görevlileri, uzaktan eğitim sürecinde hak ettikleri ek ücreti alamıyor – Feray Aytekin Aydoğan ile söyleşi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Koronavirüs salgını başladığından beri, örgün eğitim zorunlu olarak uzaktan eğitime taşındı ve öğretim görevlileri bu süreçte uzaktan eğitimle ders vermeye devam etti. 

Türkiye’deki bazı üniversiteler, öğretim görevlilerine mart ayından beri hak ettikleri ek ders ücretlerini ödemiyor. Örneğin Ege Üniversitesi öğretim görevlileri sekiz aydır ek ödemelerini alamıyor. Konuyla ilgili konuşan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, YÖK’ün kararlarına uymayan Ege Üniversitesi yönetiminin, akademisyenleri mağdur ettiğini söyledi.

Ne olmuştu?

Ege Üniversitesi’nde, Sayıştay raporlarına yansıyan birçok usulsüzlüğün ardından, öğretim görevlilerine yaklaşık sekiz aydır ek ders ücreti ödenmediği de ortaya çıktı. Uzaktan eğitimin devam ettiği dönemde Ege Üniversitesi, ikinci öğretim öğrencilerinden ve tezsiz yüksek lisans öğrencilerinden harç ücretlerini almaya devam etti. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus