Yeni Zelanda halkı balinalar için seferber

Yeni Zelanda’nın Güney Adası kıyılarına sayıları 400’ü aşkın balina vurdu. Yüzlerce görevli ve gönüllünün yardımına koştuğu balinalardan sadece 100’e yakını kurtarılabildi.

Adanın Altın Körfez bölgesinde karaya vuran balinaların yüzde 70’i telef oldu. Balinaları kurtarmak için bölgeden yüzlerce gönüllü ve gürenlik görevlisi uğraş verdi. Balinaların yardımına koşan görevli ve yetkililer balinaların hayatta kalması üzerlerine kovalarca su döktü. Kurtarılan balinaların yüzde 50’si tekrar karaya vurdu.

Kurtarılan balinaların tekrara karaya vurmaması için yetkililer sahil boyunca beklemede kaldı.

‘’Balina nöbetleri devam edecek’’

Yeni Zelandalı bölge sakinleri bu gibi olaylarla sık sık karşılaşmalarından dolayı olaya nasıl müdahale edeceklerini bildiklerini belirterek bir dahaki karaya vurma olayına karşı bölgede bir müddet balina nöbeti tutacaklarını bildirdiler.

Yetkililer yaşanan bu olayın son yıllarda yaşanan en büyük kaybı olarak nitelendiriyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar