Venezüela’nın en büyük özel bankasında gözaltı skandalı

Venezuela’nın hızla değer kaybeden bolivar para birimine karşı oluşan “saldırılar” nedeniyle, ülkenin en büyük özel bankası Banesco’daki 11 üst düzey yönetici hakkında gözaltı kararı alındı.

Ülke çapında 8 milyondan fazla müşteriye hizmet veren Banesco, bankanın başkanı Juan Carlos Escotet’e göre, pazarın yaklaşık yüzde 24’ünü kontrol etmekte.

Özel bankanın yönetim kurulu üyeleri, şüpheli hesapları tartışmak üzere Venezuela banka gözetim kurulu ile yaptığı görüşme sonrasında, Çarşamba günü askeri polis tarafından gözaltına alındı.

Petrol zengini olan Venezuela, hiperinflasyon ve para birimi bolivar’ın çökmesi yüzünden alt üst olmuş durumda. Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro bu sorunları bir “ekonomik savaşına” bağlıyor, ancak eleştirmenler, başarısız sosyalist politikalarını suçluyorlar.

Başsavcı Tarek Saab, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada gözaltı kararını ve hükümetin, bankanın faaliyetlerine devam edebilmesini sağlamak için planladığı geçici devir teslimini doğruladı.

Hükümet, bankaya yapılan müdahalenin mali suçları “temizlemeyi” amaçladığını söyledi. Bankaya yapılacak olan müdahale esnasında, yönetim kuruluna Maliye Bakan Yardımcısı Yomana Koteich başkanlık edecek.

Saab, “Hedefimiz, ülkeye yatırım yapmak isteyenlerin güvenini yeniden kazanmaktır. Hiç kimse, bankacı ya da büyük iş adamı, adalete hesap vermeden bu şekilde davranamaz” dedi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar