Leica Gallery, Werner Bischof sergisine ev sahipliği yapıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Leica Galeri bomontiada’daki yerleşkesinde bu kez İkinci Dünya Savaşı’nın neden olduğu yıkım üzerine yayınladığı foto röportaj ile uluslararası itibar kazanmış İsviçreli fotoğrafçı Werner Bischof’un eserlerini sergileyecek.

“Werner Bischof: 1936-1954” başlıklı sergi yarın açılışını yapacak ve  30 Ağustos’a kadar bomontiada’daki Leica Galeri İstanbul’da görülebilir.

Werner Bischof’un İkinci Dünya Savaşı sonrasında Avrupa ve Asya kültürlerine ait fotoğrafları, 1945’ten bu yana foto muhabirliğinin en önemli ve ayrılmaz parçasını oluşturuyor. 1949’da kurucu üyelerle birlikte Magnum Fotoğraf Ajansı’na katılan ilk fotoğrafçı olan Bischof, fotoğraflarında endüstri ve teknolojiden etkilenen geleneksel kültürlerin gündelik yaşamlarını da belgeliyor. Avrupa, Hindistan, Japonya, Kore, Hong Kong, Güney Amerika gibi farklı coğrafyalardaki hayatlara tanıklık eden Bischof, bu anları fotoğraflarıyla ölümsüzleştiriyor.

16 Mayıs 1954 günü Peru’da  And Dağları’nda geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren Bischof’un Türkiye’deki ilk kişisel sergisi Fotografevi ve Werner Bischof Estate işbirliğiyle sanatseverlerle buluşacak.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus