“İklim için ses ver”: Kapadokya’da iklim için eylem yapıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

350.org Türkiye aktivistleri, 8 Eylül’de gerçekleştirilecek Rise For Climate (İklim için Ses Ver) Küresel Etkinlik Günü’ne çağrı yapmak için, Nevşehir/Kapadokya’dan havalandırdıkları balondan “Geleceğimiz için, Gezegenimiz için, #İklimiçinSesVer” pankartı açtılar.

350.org Türkiye temsilcisi Efe Baysal basına yaptığı açıklamada, yaptıkları eylemin amacının siyaset yapıcılara net bir mesaj göndermek olduğunu anlattı. Kapadokya’yı hem Anadolu’nun kalbinde yer almasından hem de güneş enerjisi potansiyelinden dolayı seçtiklerini belirten Baysal, Türkiye’nin bir an önce fosil yakıtları terk etmesi gerektiğini söyledi.

“İklim krizi kendini sellerle, aşırı sıcaklarla hissettiriyor”

Adil geçiş yoluyla enerji dönüşümünün başlatılması gerektiğini söyleyen Baysal konuşmasına şu şekilde devam etti: “İklim krizi kendini sellerle, aşırı sıcaklarla, orman yangınlarıyla, ani hava değişimleriyle her geçen gün daha fazla hissettiriyor. Önümüzde iki yol var; ya umursamayacağız ve gelecek nesillere kabarık bir iklim faturası ve yaşamın gün geçtikçe zorlaştığı bir dünya bırakacağız ya da gökyüzüne yükselen pankartımızda yazdığı gibi geleceğimiz için, gezegenimiz için iklim için ses vereceğiz. Bu sebeple, 8 Eylül’de gerçekleşecek Küresel Etkinlik Günü’nü önemsiyor ve başta yerel yönetimler olmak üzere herkesi iklim hareketinin sesini yükseltmeye davet ediyoruz”.

8 Eylül’de ne olacak?

Küresel ısınmayı 1,5 – 2 derece sınırında tutmayı hedefleyen Paris İklim Anlaşması’nın hedeflerine ulaşabilmek için yerel yönetimleri iklim taahhütlerinde bulunmaya davet edecek Küresel İklim Eylem Zirvesi 12 – 14 Eylül’de Kaliforniya’da gerçekleşecek. Zirveden hemen önce, 8 Eylül’de ABD’den Fiji Adaları’na; çeşitli STK’lar, demokratik kitle örgütleri ve yerel topluluklar yerel yönetimleri bir an önce iklim değişikliğine karşı somut politikalar geliştirmeye davet edecek. Türkiye’de ise şu ana kadar kesinleşen yedi etkinlik noktası var. İstanbul’da boğazın iki yakası Kadıköy ve Sarıyer’de, Kırklareli’nde, Çanakkale Kaz Dağları ve Güzelyalı plajında, Antalya-Alakır Vadisi’nde ve Eskişehir-Odunpazarı’nda gün özelinde çeşitli etkinlikler gerçekleşecek.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus