Suriye’nin güneyinde İran’a karşı İsrail’le işbirliği yapmış olan silahlı muhalif güçler pişman

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İsrail’in, Suriye sınırını İran destekli milislerden korumak için, bu bölgedeki muhalif savaşçıları silahlandırdığı uzun zamandır söyleniyor. Foreign Policy’de Elisabeth Tsurkov’un haber analizi bunun detaylarını aktarıyor.

Suriye sınırındaki işgal altındaki Golan Tepeleri’nde İsrail tankları.

Suriye’nin güneyindeki Golan Tepeleri, perde arkasında pek çok pazarlığa sahne oluyor. İran destekli milislerin ve IŞİD’e biat eden güçlerin sınırına yaklaşmamasını arzu eden İsrail, Şam rejimi karşıtı 12 örgüte para ve silah yardımında bulunuyor. Kaynaklar, İsrail gizli servisinin geçen temmuz ayında çok sayıda ağır silahı isyancılara ulaştırdığı bilgisini verirken, her bir isyancıya aylık 75 dolar ödendiğini ortaya çıkardı.
İsrail, isyancıları destekleyen diğer yabancı güçlerin aksine, örgütlerle doğrudan iletişim kurmuyor. Bunun yerine örgüt komutanlarıyla muhatap oluyor. Komutanlarla gizli görüşmeler düzenliyor. Rejim güçlerinin güneye ilerleyişinden sonra bu komutanlardan bazılarına ve ailelerine İsrail sınırları içinde sığınma hakkı tanındı. Örgüt üyesi savaşçılar sınırdan geri çevrilirken, kimi komutanların Ürdün’e ve Türkiye’ye geçirilip savaşçılara buradan direktif vermeye devam ettiği belirtiliyor.

“İsrail’in tek derdi kendi çıkarları”

İsrail, isyancılarla arasındaki ilişkileri gizli tutmak istiyor. Foreign Policy dergisine konuşan savaşçılar; İsrail’den gelen yardımların Türkiye, ABD, Suudi Arabistan ve Katar finansmanıyla karşılaştırıldığında oldukça düşük miktarda kaldığını belirtiyor. Golan Tepeleri yakınlarındaki Kuneytire’de faaliyet gösteren Fursan el-Julan örgütü üyesi Y. “İsrail hakkında unutmamamız gereken bir şey var. İsrail insanları umursamıyor, insanlığı önemsemiyor. İsrail’in tek derdi kendi çıkarları” diyor. İsyancıların bir kısmı, rejim güçlerinin Rus Hava Kuvvetleri nezaretinde ilerleyişini İsrail’in ihanetine bağlıyor.
İsyancılarla İsrail arasında kurulan birlikteliğin ana hedefi, İran destekli milisleri Suriye’de zemin kaybına uğratmak. Bunun bedeli de Rusya’nın siyasal baskısına katlanmak oluyor. Gelgelelim, Rusya ve İsrail’in temmuz ayında anlaşmaya varmasıyla sahada İsrail avantajlı duruma geçti. Dera ve Kuneytire’de Rejim güçlerinin ilerlemesine izin verilmesi karşılığında Rusya, İran taraftarı savaşçıları Golan Tepeleri’nden 80 kilometre uzakta tutmaya ve İran hedeflerine yönelik saldırıları engellememeye söz verdi.
Esad güçleri Güney Suriye’ye yöneldikten sonra bile kimi isyancılar İsrail’e umut bağlamayı sürdürüyor. En azından Kuneytire vilayetinin İsrail tarafından geri alınacağı düşünülüyor. Fakat herkes ümitli değil. Batı Dera’daki yerel liderlerden Ebu Halid kod adlı bir muhalif, İsrail’e güvenmenin hata olduğunu söylüyor. “Bana inanın; İsrail, Güney Suriye’de yaşananlar hakkında sessizliğine pişman olacak. Kasabamızda ve civar kasabalarda rejimle, gönülsüzce de olsa anlaşma sağlanıyor. Ama bu uzlaşmalar İsrail’i yakın gelecekte olumsuz etkileyecek” diyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus