ABD destekli koalisyon Yemen’de yeniden taarruzda: BM “hesaplanamaz insani zararlar” uyarısında bulundu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Birleşmiş Milletler, ABD destekli Arap koalisyonunun San’a yönünde gerçekleştireceği ikinci taarruzun, yüz binlerce insanın hayatını etkileyerek “hesaplanamaz insani zararlara” sebep olacağı uyarısı yaptı.

Washington Post’un haberine göre ikinci bir saldırı, Yemen’de zaten çok ciddi boyutlara ulaşmış insani krizi daha da şiddetlendirecek. BM’nin Yemen’deki en yüksek temsilcisi Lise Grande şöyle konuştu: “Son birkaç günde durum daha da kötüleşti. Bombardımanlar aileleri dehşete düşürmüş durumda. İnsanlar hayatta kalmaya çalışıyorlar.”

BM’nin düzenlediği Cenevre’deki barış görüşmelerinin başarısızlığa uğramasıyla geçen hafta, Suudilerin başını çektiği koalisyon Hudeyde şehrine doğru yeniden taarruza geçti. Hafta sonu, koalisyon ve Yemen merkezi hükümeti güçleri, isyancıların yardımlara ulaşmasında hayati öneme sahip liman şehri Hudeyde’ye ilerlemeye başladı. İnsani yardımın yüzde 70’i ve Kuzey Yemen’in ticari yiyecek stoklarının neredeyse tamamı  Hudeyde’den akıyor.

Koalisyondan üst düzey bir asker, perşembe günü Hudeyde’nin güneyinde isyancılar için kilit önemde bir ikmal hattını ele geçirdiklerini açıkladı. Fakat Husiler yolun hâlâ kendi kontrollerinde olduğunu iddia ediyor: “Koalisyon şehri ele geçirerek Yemen halkına baskı uygulamak ve onu açlığa mahkûm etmek, sonrasında da pes ettirmek için kullanmak istiyor. Fakat bu hiçbir zaman gerçekleşmeyecek. Yemen halkının iradesi kırılamaz.”

Hudeyde’de yaşayanlar ise endişeli. 21 yaşındaki Mazen Mucammal: “Makineli tüfek, havan topu ve uçak sesleri duyuyoruz. Son günlerde özellikle geceleyin insanlar korku ve panik halinde” diyor. Mazen ve şehrin diğer sakinleri, Hudeyde’nin yiyecek ve ilaç kıtlığı çektiğini söylüyor. Ayrıca sokaklarda devriye gezen isyancılardan da şikâyetçiler. Dükkân ve restoranların çoğu kapalı.

“Önümüzdeki günlerde daha çok sürprizler yaşanacak!”

Koalisyon komutanı Almateri, Hudeyde’ye ilerlemenin devam edeceğini söylüyor: “Ülkeyi düşmandan kurtarmadan ne bir diyalog ne de bir duraklama olacak. Barış istemiyorlar. Önümüzdeki günlerde daha çok sürprizler yaşanacak ve Allah’ın izniyle bu eşkıyaları yeneceğiz.”

Suudi Arabistan ve BAE’nin de içinde bulunduğu koalisyon sık sık sivil ölümleriyle gündeme geliyor. Trump yönetimi binlerce sivilin ölümünden sorumlu tutulan bir koalisyona destek verdiği için ülke içinde ciddi eleştirilerle karşı karşıya olmasına rağmen, çarşamba günü Trump yönetimi koalisyona destek açıklaması yaptı. İkinci taarruz da bu açıklamadan sonra geldi.

BM’ye göre, Yemen’de iç savaşla geçen üç yıldan sonra ülke nüfusunun yüzde 75’i olan 22 milyon insan, insani yardıma muhtaç. 8 milyon kişi açlık sınırında. Hudeyde’de çatışmaların artmasıyla krizin daha da şiddetleneceği tahmin ediliyor. BM temsilcisi Lise Grande savaşın tahribatını şu cümlelerle tasvir ediyor: “Şimdiye kadar zaten pek çok şey yok edildi. Sırf son altı ayda, evler, tarlalar, besi hayvanları, işyerleri, yollar, bir su tesisi ve bir un değirmeni, hepsi yok edildi.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus