Papa Francis, hakkında cinsel istismar suçlamaları bulunan Virginia’lı kardinalin istifasını kabul etti ve soruşturma izni verdi

Katolik Kilisesi lideri Papa Francis, ABD’nin Batı Virginia eyaletinde Kilise’ye bağlı görev yapan ve hakkında yetişkin kilise öğrencilerine cinsel istismarda bulunduğu iddiaları çıkan Kardinal Michael J. Bransfield’ın istifasını kabul etti ve kardinal hakkında soruşturma başlatılmasına izin verdi.

Katolik Kilisesi’ndeki cinsel istismar skandalları halkasına bir yenisi daha eklendi. Vatikan’dan yapılan açıklamaya göre; ABD’nin Batı Virginia eyaletine bağlı Wheeling-Charleston kentindeki Katolik Kilisesi’nde kardinallik görevini yürüten Bransfield’ın istifası Papa Francis tarafından kabul edildi. Bransfield hakkında, bazı kilise öğrencilerini cinsel istismara uğrattığı yolunda iddialar bulunuyor. Soruşturma boyunca geçici olarak Wheeling-Charleston’daki kilisenin yönetimini üstlenen Kardinal William Lori ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Kardinal Bransfield hakkındaki rahatsız edici iddialarla ilgili gerçeklerin ortaya çıkarılması için ayrıntılı bir soruşturma yürütüleceğine söz veriyorum.”

Bransfield 2005 yılında Wheeling-Charleston’daki kilisenin yönetimine getirilmişti. 75 yaşındaki din adamı hakkında 2012 yılında da, iki kilise öğrencisini taciz ettiği iddiaları ortaya atılmış ancak ithamlar hakkında ortaya kanıt konulamamıştı.

Papa Francis, dün Roma’da, ABD Katolik Kardinaller Kurulu lideri Daniel DiNardo’yu kabul etti. Görüşmede; istifası kabul edilen Kardinal Bransfield’ın kuzeni ve Kurul Genel Sekreteri Brian Bransfield’ın da hazır bulunduğu ve Papa Francis’in Kardinal Bransfield ile soruşturma başlatılmasına izin verdiği öğrenildi.

Katolik Kilisesi’ni sarsan cinsel istismar skandalları

Geçtiğimiz haftalarda, ABD’nin Pennsylvania eyaletindeki Katolik Kilisesi’nde geçmişte binin üzerinde çocuğun  rahipler tarafından istismara uğradığı ve istismar vakalarının bazı yetkililerce örtbas edildiği ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Kardinal Theodore McCarrick görevinden istifa etmişti. Bundan kısa bir süre önce de Şili ve Avustralya’daki bazı Katolik kiliselerinde benzer vakaların yaşandığı basına yansımıştı.

Uzun zamandır bu tarz cinsel taciz ve istismar skandallarıyla boğuşan Katolik Kilisesi’nin lideri Papa Francis konuyla ilgili olarak yayınladığı açık mektubunda; “Biliyoruz ki bu yaralar asla kapanmayacak ve bu durum kötülükleri güçlü şekilde kınamamızı ve ölüm kültürünün kökünü kazımak için güçlerimizi birleştirmemizi gerektiriyor” demişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar