Diyarbakır Tabip Odası: 8 yaşındaki E.T.’nin ölüm sebebi bağırsak şarbonu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Bitlis’ten bağırsak ve mide kanaması şikayetiyle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne getirilen E.T. (8) geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetti. Alınan kültür ve enfeksiyon örneklerinin tahlili sonrasında küçük kızın ailesine ölüm sebebinin bağırsak şarbonu olduğu söylendi.

Medyascope’a konuşan Diyarbakır Tabip Odası (DTO) üyesi Dr. Orhan İlim, ‘Küçük kızın ailesi 28 Ağustos’ta hastaneye başvurmuş. Ertesi gün vefat eden E.T., Bitlis’e gönderilerek defnedilmiş. Aile fertlerine küçük kızın ölüm sebebi bağırsak şarbonu olarak söylenmiş” dedi. 

İlim, Diyarbakır Tabip Odası’nın yaptığı görüşmede, ailenin hastalanan bir keçiyi ölmeden önce keserek tükettiğini ve tüm aile fertlerinin keçinin etinden yediğini ama keçinin dalağını tüketen küçük kızın bir süre sonra fenalaştığını belirtti.  Daha sonra yapılan araştırmada aynı köyden 25 keçinin de hastalandığını ve köyde karantina uygulamasına başlandığını belirten İlim, eldeki tüm verilerin E.T.’nin şarbondan hayatını kaybettiği yönünde olduğunu söyledi.

Dr. Orhan İlim’in açıklamaları şöyle:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus