İsmi #MeToo ifşasına karışan Hindistanlı bakan istifa etti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Hindistan’da yeni yayılmaya başlayan #MeToo hareketi zafer işaretleri vermeye başladı. Eski gazete editörü ve Bakan M. J. Akbar en az 20 kadın tarafından cinsel tacizle suçlanmıştı. Medyadan ve iktidar partisi destekçilerinden dahi yükselen tepkiler sebebiyle M.J. Akbar görevinden istifa etti. Akbar “Adaleti mahkemelerde aramak istediğim için görevimden istifa etmeyi uygun buluyorum. Hakkımda çıkan asılsız iddiaları reddediyorum” dedi.

Narenda Modi hükümetinde Yardımcı Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunan Akbar kendisi hakkında ortaya atılan iddiaları yalanlıyor ve hakkında cinsel taciz iddialarında bulunan bazı kadınlara gözdağı ve zorbalık ile karşılık veriyordu.

Akbar hakkında çıkan iddialar, geçtiğimiz hafta gazeteci Priya Ramani’nin de Akbar’ı cinsel tacizden suçlamasıyla birlikte gündeme oturmuştu.

“Akbar müstehcen telefon konuşmaları, mesajlar, uygunsuz övgüler ve hayırı cevap olarak kabul etmemek konusunda bir uzmandı” diyen Ramani, Akbar’ın istifasını şöyle değerlendirdi: “Kadınlar olarak Akbar’ın istifasıyla bir zafer kazandık. Onunla mahkemede hesaplaşacağım günü de heyecanla bekliyorum.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus