Deniz üzerindeki en uzun köprü Çin’de açıldı: Hong Kong’lular karşı, aktivistler “güç gösterisi” diyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Dünyanın deniz üzerindeki en uzun köprüsü Hong Kong-Zhuhai-Macao, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından açıldı. 55 kilometre uzunluğundaki köprünün maliyeti ise 20 milyar dolar. Köprünün yapımından önce 4 saat süren Hong Kong-Zhuhai yolculuğunun 45 dakikaya ineceği belirtiliyor.

 

Hong Kong halkı köprüye sıcak bakmıyor

Yapım aşaması yaklaşık 10 yıl süren köprünün ABD’nin San Francisco kentindeki Golden Gate köprüsünden 20 kat daha uzun olduğu belirtildi. Nakliye araçlarına, taksilere ve özel araçlara da açık olacak olan köprüden 2030 yılına kadar günde 29 bin araç ve 126 bin yolcu geçmesi planlanıyor. Özel araç sahiplerinin köprüden geçmek için daha önceden başvuru yapıp geçiş belgesi alması ve 21 dolar ödemesi gerekiyor.

Çin’in güney kıyısında bulunan ve İngiliz sömürgesi olan Hong Kong, 30 Haziran 1997’den bu yana Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı bir özel yönetim bölgesi. Finans merkezi Hong Kong’da yaşayan halk, köprünün açılmasına sıcak bakmıyor. Onlara göre Çin, bu köprü sayesinde Hong Kong’u kendine çekmeyi hedefliyor. Bazı aktivistler de köprünün bir güç gösterisi olduğu düşünüyor. Ancak köprünün Hong Kong, Macau ve Zhuhai’nin daha da zenginleşmesini sağlayacağını düşünenlerin sayısı da hayli fazla.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus