Avrupa Parlamentosu tek kullanımlık plastik ürünleri yasağını kabul etti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

9news.com.au’nun haberine göre Avrupa Parlamentosu, plastik çatal-bıçak takımı, kulak temizleme çubuğu, pipet ve balon çubukları gibi tek kullanımlık plastik malzemelerin Avrupa Birliği sınırları içerisinde kullanımını yasaklama kararı verdi.

Dün, 28 ülkeden oluşan AB’nin yürütme organı Avrupa Parlamentosu tarafından okyanus ve plajlardaki atıkların yüzde 70’ini oluşturduğu söylenilen tek kullanımlık plastik malzemelerin yasaklanması önerildi. Fransa’nın Strasbourg kentinde bulunan Avrupa Parlamentosu’nda yapılan oylamada kararın lehine 571, aleyhine 53 oy verilirken, 34 üye çekimser oy kullandı.

AB çevre sorumlusu olarak görev yapan Karmenu Vella, oylamanın ardından “Bugün Avrupa’daki en sorunlu konulardan biri olan tek kullanımlık plastik atıklar sorununu çözmeye bir adım daha yaklaştık” dedi.

2021 de yürürlüğe girecek

2021 yılında yürürlüğe girilmesi istenen yasanın uygulamaya geçilebilmesi için kararın üye devletlerin, parlamentonun ve komisyonun arasında geçecek müzakereyle de onaylanması gerekiyor.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı, yasaklama kararının “AB’nin plastik kirliliğinin azaltılmasında ve daha güçlü döngüsel ekonomilere geçilmesine küresel olarak liderlik ettiğinin göstergesi olduğunu” açıkladı. Buna rağmen, AP’nin tek kullanımlık plastik madde tanımındaki yasal boşluğu kapatma fırsatını kaçırdığını, bu yasal boşluğun ürünlerin tekrar kullanılabilir ürünler olmasalar da bu şekilde etiketlenebilmelerine izin verdiği de belirtildi.

Üreticiler derneği Plastik Avrupa ise yaptığı açıklamada, alınan önlemlerin ‘orantısız’ olduğunu ve plastiklerin geri dönüşümü için geliştirilebilecek yolları yasakladığını söyledi. Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın yaptığı açıklamaya benzer olarak, Plastik Avrupa da tek kullanımlık plastik tanımının ‘muğlak’ bırakıldığı görüşünde.

Avrupa Birliği Parlamentosu üyeleri, ayrıca fastfood ürünlerini sarmak için kullanılan polistiroleni ve doğada kendi kendine yok olduğu söylenen fakat aslında sadece küçük parçalara ayrılan ve çanta yapımında kullanılan oxo-plastikleri de yasaklananlar listesine ekledi.

Yasa, alternatifi bulunmayan plastik ürünlerin kullanımının ise 2025 yılına kadar en az yüzde 25 azaltılmasını gerektiriyor. Buna göre, içki şişeleri ve diğer plastikler ayrı olarak toplanacak ve 2025 yılına kadar bu ürünlerin geri dönüşün oranı %90’a çıkarılacak. Ayrıca yasa, tütün ürünlerinin, özellikle plastik filtre içeren sigara filtrelerinin 2025 yılına kadar yüzde 50 ve 2030 yılına kadar yüzde 80 oranında azaltılmasını öngörüyor. Yola atılan bir sigara izmaritinin doğaya karışma süresinin 12 yıl kadar alabileceği belirtiliyor.

Yasa, üye devletlere atıkların toplanma masraflarının tütün firmaları tarafından karşılanması sağlama görevini de yüklemiş oldu. Tasarıyla, üye ülkelere doğaya bırakılmış plastik içeren balıkçılık malzemelerinin en az yüzde 50’sinin geri dönüşüm için toplanması çağrısında da bulunuldu.

Avrupa kumsallarındaki atıkların yüzde 27’sini oluşturan balıkçılık malzemelerinin 2025 yılına kadar en az yüzde 15’inin geri dönüştürülmesi de AP’nin talepleri arasında. Plastik içeren balıkçılık malzemeleri üreticilerinin de ayrıca çöp toplama maliyetlerini göz önünde bulundurması ve geri dönüşümün gerçekleşmesi için yardımcı olması gerekiyor.

“Tek kullanımlık plastiklere karşı en iddialı yasa”

Avrupalı Liberaller ve Demokratlar İttifakı Partisi üyesi olan Frederique Ries, kabul edilen tasarının ‘tek kullanımlık plastiklere karşı en iddialı yasa’ olduğunu söyledi. Ries, “Önümüzdeki ay AB üye devletleriyle yapılacak olan müzakerelerde bu rotanın dışına çıkmamak bizim elimizde. Tasarı, 2030 yılında 22 milyar euroya ulaşması beklenen plastik kullanımından doğan zararları en aza indirmeyi amaçlıyor” diye de ekledi.

Avrupa Komisyonu, şirketlerin de yararlanabileceği bazı kararlar çıkaracaklarını ve bu yasanın AB içerisindeki şirketleri küresel ekonomide sürdürülebilir ürünler pazarında daha rekabetçi olmaya teşvik edeceğini söyledi. AB’nin plastik ürünleri yasaklama kararının, Çin’in geri dönüşüm için artık yabancı ülkelerin atıklarının ithalatını yasaklama kararıyla benzerlik gösterdiği düşünülüyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus