AB Komisyonu üyesi Hahn: “Türkiye ile AB arasındaki müzakereler nihai olarak sonlandırılmalı”

Deutche Welle’nin haberine göre, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn Alman Die Welt gazetesine verdiği röportajda, Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinin nihai olarak sonlandırılması gerektiğini söyledi. Hahn, “Türkiye’nin AB’ye öngörülebilecek bir tarihte üye olması gerçekçi değil. Türkiye ve AB için uzun vadede yeni yollara girilmesi ve üyelik müzakerelerinin bitirilmesi daha dürüstçe olur” dedi.

Hahn, Türkiye’nin 2005’ten bu yana süren müzakerelere bağlı kalmasını “gerçekçi stratejik partnerlik yolunu kapattığını” söyledi. “AB ve Türkiye her iki tarafın da çıkarlarına uygun olarak yeni, stratejik bir partnerlik için çabalamalı” açıklamasında bulunan Hahn, AB ile Türkiye arasında enerji, göç, Suriye’nin yeniden inşası ve Gümrük Birliği gibi alanlarda işbirliği yapılabileceğini belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un açıklamalarına da değinen AB Komisyonu’nun Avusturyalı üyesi Hahn ” Macron’un açıklamalarına ve AB üyesi diğer ülkelerdeki havaya baktığımda, Türkiye’nin öngörülen bir zamanda AB’ye üye olması gerçekçi değil” diye konuştu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar