Netflix film yayınlama stratejisini değiştiriyor

Netflix’in 2015 yılında yayınladığı ilk orijinal filmi Beasts of No Nation’dan bu yana uyduğu büyük bir kuralı vardı. Abonelerin filmleri izlemek için bir saniye bile beklemeleri gerekmiyordu. Filmler eğer sinemalarda gösterime girecekse platformda da eş zamanlı olarak yayınlanıyordu. Bu politikaları sinemaların filmlerine özel gösterim uygulama istekleriyle çatışıyordu. Sonuç olarak, Netflix filmlerini nadiren sinemalarda gösteriyordu. Bunu da Oscar’ın adaylık başvurusu için koyduğu sinemalarda gösterime girme ön koşulu için yapıyordu.

Bu yıl Netflix, Alfonso Cuarón’un Venedik Film Festivali’nde prömiyerini yapan ve dikkatleri üzerine çeken Roma filminin haklarını elinde bulunduruyor. Gelecek aylarda ise Coen kardeşlerin son filmi The Ballad of Buster Scruggs ve Sandra Bullock’un bilimkurgu-korku filmi Bird Box salonlarda olacak. Bu büyük çıkışlarla Netflix’in kuralları ve salon yöneticilerinin onlara karşı tutumları değişmeye başladı. Roma, 21 Kasım’da Amerika’da iki salonda gösterime girecek. İlerleyen haftalarda gösterimlerin artması bekleniyor. 14 Aralık itibariyle de Netflix filmi yayınlamaya başlayacak. The Ballad of Busters ve Bird Box filmleri de gösterime girdikten bir hafta sonra Netflix’te yayınlanacak.

 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar