Avrupa Birliği Adalet Divanı: “Peynir tadının telif hakkı olmaz”

Bir tadın telif hakkı olur mu?

Hollandalı bir peynir üreticisi, kendi üretimi olan sürülebilir bir peynirin tadının telif haklarını alabilmek için Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanı’na başvurdu. Mahkeme geçen salı günü, konuyla ilgili cevabını verdi: “Hayır”.

AB Adalet Divanı’nın açıklamasına göre “tat”, “orijinal bir entelektüel yaratımın ifadesi” değildir ve bu nedenle yasalar tarafından korunamaz.

Dava beş yıl önce Hollandalı bir peynir üreticisi olan Levola tarafından başlatıldı. Levola, 2001’den beri  ürettikleri beyaz peynir olan Heks’nkaas’ın, 2013 yılında, rakip şirket Smilde tarafından bir benzerinin piyasaya sürülmesi üzerine dava açmaya karar vermişti.

Ancak Adalet Divanı ikna olmadı ve sadece “orijinal fikri yaratımın” telif hakkı için uygun olduğunu açıkladı. Mahkeme, tat duyusunun öznel olduğunu ve farklı insanların yiyecekleri farklı şekilde deneyimlediğini söyledi. Bu nedenle “Tat, film veya kitap ile aynı şey değildir” açıklamasında bulundu.

2006 yılında da Hollanda mahkemeleri Lancome’un, parfümlerinin kokusunu telif hakkıyla koruyabileceğine hükmetmişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar