NASA’nın uzay aracı InSight, yedi aylık yolculuğunu tamamlayarak Mars’ın yüzeyine inmeyi başardı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi NASA’nın uzay aracı InSight, yaklaşık yedi aylık yolculuğunun ardından Dünya’dan 458 milyon kilometre uzaklıktaki Mars’ın yüzeyine inmeyi başardı. Canlı yayınlanan iniş anları izleyenlere büyük bir heyecan ve mutluluk yaşattı. İki yıl boyunca sondaj yoluyla Mars’ın yeraltı dünyasını araştıracak olan InSight, gök cisimlerinin nasıl oluştuğuna dair ipuçları arayacak.

Son 6 yıl içerisinde NASA’nın Mars’a inen ilk uzay aracı olan InSight, yaklaşık yedi aylık yolculuğunun ardından bugün itibarıyla Mars’ın yüzeyine iniş yaptı. InSight proje yöneticisi Tom Hoffman, aracın inişinin ardından yaptığı basın açıklamasında duygularını, “İnişin onaylanmasıyla inanılmaz anlar yaşandı. Uzay aracının izlendiği odada olan herkes çıldırdı. İçimdeki dört yaşındaki çocuk ortaya çıktı” sözleriyle ifade etti.

Uzay aracı InSight, Mars’a indikten hemen sonra robot koluna monte edilmiş kamerasıyla Dünya’ya bu fotoğrafı gönderdi. Fotoğraf: NASA / AP

Araç inişini tamamladıktan kısa bir süre sonra robotik koluna monte edilen kamerasıyla Mars’taki ilk “selfie”sini çekerek Dünya’ya gönderdi. Aracın bugüne kadar Mars’ın yüzeyi ile ilgili araştırmaların ötesine geçerek, Mars’ın yeraltı dünyasını incelemesi bekleniyor. Görev süresi boyunca aynı yerde duracak olan uzay aracı, Mars’taki sismik hareketlere, gezegenin çekirdek yapısına ve büyüklüğüne dair veri toplayacak. Bu verilerin Dünya’nın oluşumundaki gizemleri çözme konusunda yardımcı olması bekleniyor.

InSight, önümüzdeki aylarda Kızıl Gezegen’in yeraltı dünyasını incelemeye başlayacak, marşka’ları dinleyecek ve tozlu Dünya oluşumu hakkında ipuçları arayacak.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus