“İngiltere’nin ikinci büyük havalimanında, insansız hava araçları yüzünden dün duran uçuşlar bugün tekrar başladı

İngiltere’nin başkenti Londra yakınlarındaki Gatwick Havalimanı, çarşamba akşam saatlerinde iki insansız hava aracı (drone) görülmesi üzerine hava trafiğine kapatıldı. Havaalanı sabaha karşı yeniden seferlere açılsa da, 45 dakika sonra bir drone daha görülmesi üzerine bir kez daha hizmete kapatıldı. Noel tatili öncesi Gatwick’te mahsur kalan 100 binden fazla yolcu, perşembe gecesini de yerlerde uyuyarak geçirdi.


Yetkililer, günde 115 bin kişinin kullandığı Londra’nın 50 kilometre güneyindeki Gatwick Havalimanı’nda insansız hava araçları yüzünden en az 760 uçuşun iptal edildiğini kaydetti.

İngiliz yetkililer, olayın ‘terör bağlantılı’ olmadığını açıkladı. Ancak ortada uçuşları olumsuz etkilemeye yönelik ‘kasıtlı bir eylem’ olduğu belirtildi. İngiltere yasalarına göre havaalanlarının 1 kilometre yakınında insansız hava aracı uçurmak yasak. Yasa bu suç için 5 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Londra’nın ikinci büyük havalimanı Gatwick’te iki gündür duran uçuşlar, bugün kısmi olarak yeniden başladı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar