Yunanistan, yangında insanları kurtaran göçmen balıkçılara vatandaşlık verdi

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos, geçen yaz Mati bölgesinde yaşanan yangın felaketi sırasında çok sayıda insanı kurtarmaya yardım eden üç göçmen balıkçıya Yunan vatandaşlığı verdi.

Yunanistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen törende, Arnavut uyruklu Jake Gani, Mısır uyruklu İbrahim Mahmoud Mousa ve El Haimi Emad’a, Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’un imzaladığı kararname ile vatandaşlık hakkı tanındı. Törende, İçişleri Bakanı Aleksis Haritsis de hazır bulundu.

Balıkçıların vatandaşlığa kabul edilme prosedürü, Başbakan Aleksis Çipras’ın 4 Eylül’de Mati’yi ziyareti sırasında yaptığı açıklama sonrasında, İçişleri Bakanı Aleksis Haritsis tarafından başlatıldı.

Haritsis ayrıca, Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’a “Yunanistan’a istisnai hizmetler sunanlar” için hazırlanan yasa hükümleri uyarınca balıkçıların fahri vatandaşlığa alınmasını isteyen bir öneri hazırlamıştı. Haritsis törende yaptığı açıklamada, “Yunan devleti adına, fedakârlık ve topluma katkısı ile örnek olan bu insanlara şükranlarımızı gösteriyoruz” dedi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar