Haftanın Kültür-Sanat Rehberi: (14–20 Ocak 2019)

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türkiye kültürel kuraklığın içine hızla sürüklense de, ülkenin dört bir yanında kültüre ve sanata dair pek çok etkinlik düzenlenmeye devam ediyor. Medyascope olarak, bu etkinliklerden derlediğimiz haftalık seçkimizi yayınlamaya başlıyoruz. Bu seferlik İstanbul ile sınırlı kalsak da, önümüzdeki haftalarda rehberimizi Türkiye’nin farklı illerinden etkinlik haberleriyle genişletmeyi düşünüyoruz. O halde başlayalım!

(Siz de etkinliklerinizin bu rehberde yer almasını isterseniz fatima.celik1@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz)

14 Ocak 2019 – Pazartesi

TİYATRO: ARTIK BİR DAVAN VAR

Yer: Moda Sahnesi Büyük Salon, Kadıköy 
Saat: 20.30-22.00
Fiyat: Tam 55 TL & Öğrenci 35 TL

Neden Gitmeli? 
Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’nun (BGST) kolektif üretimi Artık Bir Davan Var, adaletin sarsıldığı, yasaların keyfi kararlara imkan tanıdığı bilinmeyen bir ülkede ve bilinmeyen bir zamanda geçiyor. Kahramanın adı oyunda hiç geçmese de onu Kafka’nın Davaadlı romanından hatırlayacaksınız mutlaka. Bay K, bu sefer adaletin zayıflamasıyla kirlenen bu ülkede, tehlikeli ve sinir bozucu bir hukuk serüveninin içinde buluyor kendini. Peki, geleceği belirsiz, geçmişi karmaşık bu “uzak” ülkede Bay K gerçekten suçsuz mu? Dahası böylesi bir ülkede suç kavramı kime ve hangi yasalara göre tanımlanır? Suça ceza değil de cezalarına suç arayan bir yasalar evreninden tutarlı bir netice beklemek ne kadar akıl kârıdır? Pespaye hukuk evrenindeki bu yolculuk; ironik, grotesk ve satirik öğelerle bezenmiş bir oyun olarak çıkıyor karşımıza. Şarkıların, kabusların, mizahi ve alaycı sahnelerin sürüklediği oyun, hukuk dünyasının tozlu koridorlarına ve içinde yaşadığımız dünyaya dair eleştirel bir tartışma niteliği taşıyor.

KONUŞMA: NEVZAT SAYIN İLE MEKAN: YAŞADIĞIMIZ YERE/ZAMANA DAİR İPUÇLARI

Yer: Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi, Beyoğlu 
Saat: 19.00-20.30
Katılım herkese açık ve ücretsiz.
Kayıt olmanız yeterli.

Neden Gitmeli?
Mimarlığın belki de en göz önünde olan, en bilinen meselesi, ama en iyi gizlenmiş sırrı olabilir mi mekan? “Aklımızda kalan mekanların ortak özelliği, bilindik olanı gizemli kılabilmeleridir. Kimi zaman apaçıklığın içindedir bu durum, kimi zaman kapalılığın içinde. Böyle mekanlarda, kendimizi her durumda, hiç beklemediğimiz bir yerde buluruz. İlk temasta yabancılaşıp uzaklaşır gibi olurken, daha sonra anladığımız ve sarılıp sarmaladığımız mekanlar…” Türkiye’nin en önemli mimarlarından Nevzat Sayın’ın bu sözlerle tanımladığı “epik mekan” kavramı Kıraathane’de düzenlenecek konuşmasının da ana konusu. Peki ya kamusal mimari? Peki ya kesintiye uğramaktan tanınmaz hale gelen gelenek? Peki ya gelecek?

15 Ocak 2019 – Salı

SÖYLEŞİ: DİYALOGLAR – KÖR BAYKUŞ, SADIK HİDAYET

Yer:Saint-Michel Fransız Lisesi Tiyatro Salonu, Beyoğlu 
Saat:19.00-21.30
Katılım herkese açık ve ücretsiz.

Neden Gitmeli?
“Yaralar vardır hayatta, ruhu cüzzam gibi yavaş yavaş ve yalnızlıkta yiyen, kemiren yaralar.”
Ayfer Tunç ve Murat Gülsoy’un 2013’ten bu yana devam ettirdikleri söyleşi serisi “Diyaloglar”ın bu yılki ilk buluşmasında modern İran edebiyatının kurucu metinleri arasında gösterilen Sadık Hidayet’in Kör Baykuş romanı ele alınıyor. İlk kez 1936’da Hindistan’da yayımlanan roman, yasaklar nedeniyle İran’da ancak 1941’de basılabilmişti. Modern bireyin dramını keskin bir bakışla ve soğukkanlı bir tavırla kurcalayan Kör Baykuş, insanın toplumsal, varoluşsal sorunlarına ve aşkla olan gerilimli ilişkisine farklı bir pencereden bakarak, bu alanlara dair yeni anlamlar üretiyor ve düşlerle gerçeğin birbirine karıştığı özgün kurgusuyla okuru sık sık şaşkınlığa uğratıyor. Farklı olasılıkların, varoluş biçimlerinin ve zihniyetlerin yaşam bulduğu bir edebiyatı sahiplenen iki yazar Ayfer Tunç ve Murat Gülsoy’un Kör Baykuş’a dair söyleyecekleri dinlenilmeye değer. 

KONSER: LES FILLES DE ILLIGHADAD

Yer: Bant Mag. Havuz/Bina, Kadıköy 
Saat: 20.30-23.00
Fiyat: 30 TL

Neden Gitmeli?
Kadınların davul çalmak ve şarkı söylemekten sorumlu olduğu tende müziğini gitarıyla icra eden Fatou Seide Ghali, Nijer’de gitar çalan iki kadından biri. Ghali’nin bir çöl kasabası olan Illighadad’da, düğünde çalarken çekilmiş bir fotoğrafı, Sahel Sounds adlı plak şirketi tarafından keşfedilerek “Les Filles de Illighadad” (Illighadad’ın Kızları) serüveninin de başlamasına yol açmış. Böylelikle genelde evlerde ve geleneksel buluşmalarda hep bir ağızdan söylenen bu şarkılar dünyanın dört bir yanını gezinir olmuş. Grubun bu seferki durağı ise Türkiye. Ghali’nin tende ritimlerini blues ile harmanladığı gitar tekniği ve vokal melodileri eşine az rastlanır bir deneyim vaat ediyor.

16 Ocak 2019 – Çarşamba

*Sakıp Sabancı Müzesi’ni çarşamba günleri ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

KONFERANS: CADILARLA DANS ETMEK – SANAT, DİJİTAL VE ERİŞİLEBİLİRLİK

Yer:Pera Müzesi Oditoryumu, Beyoğlu 
Saat:16.00-20.00
Katılım herkese açık ve ücretsiz. 
Konferans için kayıt olmanız yeterli.

Neden Gitmeli?
Sanatı dijital ortama taşımak amacıyla British Council’ın üç yıldır farklı temalarla hayata geçirdiği “Duvarları Olmayan Müze” adlı dijital sanat platformunun üçüncü sergisi “Cadılarla Dans Etmek”, 16 Ocak’ta, dünya genelinde internet bağlantısı olan tüm masaüstü ve mobil cihazlardan erişilebilir şekilde yayınlanacak. Serginin “herkes için sanat” prensibiyle düzenlenecek lansmanı ise “Sanat, Dijital ve Erişilebilirlik” başlıklı yarım günlük bir konferans ile desteklenecek. Küratör Mine Kaplangı’nın “kadın” temasıyla geliştirdiği “Cadılarla Dans Etmek” sergisi, “cadı/kadın” olmanın güç sembolü olarak değerlendirilmesine odaklanıyor ve özellikle İngiliz edebiyatının kadınların hak ve eşitlik arayışlarına öncülük eden eserlerinden ilham alıyor. Sergide, British Council Koleksiyonu’ndan seçilen Batı sanat tarihi yazımında kadınların gizli rollerinin ve üstü örtülmüş izlerinin altını çizen eserler ile Türkiye’den çağdaş sanatçıların eserleri bir arada yer alacak. 

KONFERANS: PROF. HASAN YAZICI İLE ALT ETİK/ÜST ETİK

Yer:Yapı Kredi Kültür Sanat, Beyoğlu 
Saat: 18.30-20.00
Katılım herkese açık ve ücretsiz.

Neden Gitmeli?
Alt etik; herkesin doğrusunu bildiği ve yapmaktan kaçındığı, önemli bir bölümünün de yasal suç oluşturduğu davranışların yanlışlığını vurgular. Çocuk istismarı veya onay alınmadan yapılan ilaç deneyleri böyle davranışlar arasında sayılabilir. Üst etik ise neyin doğru, neyin yanlış olduğu konusunda toplumsal düzlemde görüş birliğine varılamamış durumları ifade eder. Örneğin gereksiz tıp hizmetleri veya yerel etik normlarını evrensel etik normlarının üzerinde tutmayı üst etik sorunları kapsamına alabiliriz. Etik karmaşası içinde olan toplumlarda etik/ahlak tartışmalarının odağında, büyük bir kolaycılıkla, alt etik sorunları yer alır. Bilim Akademisi Konferansları’nın bu toplantısında Prof. Hasan Yazıcı, toplumda göz ardı edilen üst etik sorunlarına gereken önem verildiğinde alt etik sorunlarının nasıl daha kolay çözümlenebildiğinin üzerinde duracak.

17 Ocak 2019 – Perşembe

*İstanbul Modern’i perşembe günleri ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

KONFERANS: AB-TÜRKİYE ENERJİ VE İKLİM DİYALOGLARI 2019

Yer:İstanbul Policy Center, Minerva Han, Karaköy 
Saat:09.00-13.00
Katılım herkese açık ve ücretsiz.
Kayıt olmanız yeterli.

Neden Gitmeli?
Türkiye’de rüzgar enerjisi yatırımları yapmanın sermaye maliyeti nedir? Bu soruya cevap aranacak panelin odağında Gustav Fredriksson, Simone Tagliapietra ve Georg Zachmann tarafından konuya ilişkin hazırlanan bir rapor yer alacak. Raporun yazarlarının da katılacağı panelin tartışmacıları arasında ise Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Direktörü Can Hakyemez, General Electric Türkiye CEO’su Canan Özsoy, İstanbul Policy Center İklim Değişikliği Çalışmaları Koordinatörü Ümit Şahin ve enerji ve altyapı uzmanı Mehmet Erdem Yaşar yer alacak. Bu konferans internetten canlı olarak da izlenebilir.

ATÖLYE: PSİKANALİTİK EDEBİYAT KURAMIYLA MANVES CITY VE LATİFE TEKİN

Yer:Akbank Sanat, Beyoğlu 
Saat: 18.30-20.30
Katılım herkese açık ve ücretsiz.

Neden Gitmeli?
Ahmed Balad Coşkun’un, Latife Tekin’in son romanı Manves City’yi psikanalitik edebiyat üzerinden inceleyeceği bu atölyede yazar da kendisine eşlik edecek. Sarsılma, kopma ve çıpa gibi birçok psikanalitik edebiyat kavramı üzerinden metin-okur ilişkisi ve değişmeceli bir dil figürü olarak neolojizm tartışmalarının aktarılacağı bu buluşmada, Latife Tekin’den kişisel yazma süreci deneyimini de dinleyeceksiniz.

18 Ocak 2019 – Cuma

*Pera Müzesi’ni cuma günleri 18.00-22.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

SERGİ AÇILIŞI: YEŞİL KÜF | GREEN MOLD

Yer:Mixer, Karaköy
Saat: 17.30-19.30
Katılım herkese açık ve ücretsiz.

Neden Gitmeli?
1565 yılında Medici ailesi, “Marciano Savaşı”nı Floransa’da bulunan Vecchio Sarayı’nın 500’ler Salonu’na resmetmesi için Vasari’ye bir sipariş verir. Oysa aynı duvarda Leonarda da Vinci’nin 1505 yılında ankostik tekniği ile yaptığı fakat tamamlayamadığı “Anghiari Savaşı” resmi bulunmaktadır. Hal böyle olunca Vasari, da Vinci’nin eserine zarar vermemek için eserin üzerine bir duvar örerek işi korur ve üzerine ‘Arayan bulur’ (Cerca trova) mesajını bırakır. Bugünlerde teknolojinin de yardımı ile duvarın arkasındaki esere ulaşmak mümkün. Peki ama bu iki eserden hangisi diğerinden değerli ve öne çıkarılmalı?
18 Ocak’ta açılışı yapılacak “Yeşil Küf | Green Mold” sergisi, ismini Walter Benjamin’in Pasajlar kitabında geçen “Bronz bir yapıtın üstündeki yeşil küfün kimyasal çözümlemesi o yapıtın hakikiliğinin saptanmasına yardımcı olabilir” ifadesinden alıyor. Sergi ise hakiki olan eserin hangisi olduğunu sorguluyor; küfün altındaki mi, yoksa küf ile birlikte var olan eser mi?

FİLM: UNUTULMUŞ ATALARIN GÖLGELERİ (SERGEY PARAJANOV, 1964)

Yer:Pera Müzesi, Beyoğlu 
Saat: 21.00–22.30
Katılım herkese açık ve ücretsiz.

Neden Gitmeli?
Şiirsel sinemanın ünlü ustalarından Sergey Parajanov’un çok yönlü, çok kültürlü görsel dünyasını tüm yönleriyle bir araya getiren Pera Müzesi, bu kez perdeye yönetmenin Unutulmuş Ataların Gölgeleri (Tini Zabutykh Predkiv, 1964) adlı filmini taşıyor. İlk vizyona girdiği 1964 yılında dünyadaki sinemaseverleri bir hayli etkileyen film, Karpatyalıların Romeo ve Juliet’i olarak nam salmış. Film, Batı Ukrayna’nın dağlık bölgelerinde insan erişiminden uzak, ıssız yerlerde izole bir yaşam süren Hutsulların arasında geçiyor. Parajanov’un ilk büyük yapıtı olan ve Ukraynalı yazar Mykhailo Kotsiubynsky’nin klasik eserinden uyarlanan film, zengin kostüm ve renk kullanımı sayesinde yönetmenine dünya çapında ün kazandırmış.

19 Ocak 2019 – Cumartesi

BULUŞMA: GÜNCELLEME #26 – “SESLİ”

Yer: SALT Galata, Karaköy 
Saat: 14.00-18.30S
Katılım herkese açık ve ücretsiz.

Neden Gitmeli?
Yedi yıldır güncel fotoğraf pratikleri üzerine online yayın yapan Orta Format, okuyucular ile içeriğe dahil olan sanatçı ve yazarlar arasındaki etkileşimi bu kez yüz yüze bir ortama taşıyor. Güncelleme #26, herkesin buluşabileceği ve fotoğraf üzerine sıcağı sıcağına tartışabileceği bir platform olmayı amaçlıyor. 19-20 Ocak tarihleri arasında, SALT Galata ev sahipliğinde iki gün boyunca sürecek bu konuşmalar serisi, daha sonra ortaformat.org’da podcast olarak da yayınlanacak.

KONSER: LISENCE TO DANCE: PARRA FOR CUVA VEJUREN VU

Yer: Babylon, Bomontiada  
Saat: 23.00-02:30
Fiyat: Tam 65 TL & Öğrenci 45 TL

Neden Gitmeli?
Berlin elektronik müzik sahnesinin yetenekli isimlerinden Parra For Cuva, Türkiye’nin yeni nesil DJ’lerinden Juren Vu ile Babylon sahnesinde! “License to Dance” serisi kapsamında 19 Ocak gecesi gerçekleştirilecek partide Parra For Cuva’nın funk baslarına, filtreli davullarına ve Juren Vu’nun tarz sınırlarından bağımsız, özgün üretimlerine kendinizi kaptırmamanız pek mümkün görünmüyor.

20 Ocak 2019 – Pazar

SERGİ: FABRİKA’DA: 10 SANATÇI / 10 BİREYSEL PRATİK

Yer:PİLEVNELİ Mecidiyeköy 
Saat: 10.00–18.00
Katılım herkese açık ve ücretsiz.

Neden Gitmeli?
Eski Mecidiyeköy Likör Fabrikası’nın yerine açılan Pilevneli Mecidiyeköy, “Fabrika’da: 10 Sanatçı / 10 Bireysel Pratik” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Daha önce Türkiye’de benzerine rastlanmamış bir ölçekte düzenlenen sergi, 10 sanatçının kişisel sanat pratiklerinin bir araya getirilmesinden oluşuyor. Ölçeği, çeşitliliği, seçkisi ve içerik zenginliği ile alışılagelmiş̧ bir sanat galerisi sunumunun çok ötesinde bir yere konumlanan sergide Refik Anadol, Şener Özmen, Erdoğan Zümrütoğlu, Hans Op de Beeck, Daniel Firman, Arik Levy, Tony Matelli, Ida Tursic&Wilfried Mille, Youssef Nabil ve Jean Pigozzi’nin işlerini görebilirsiniz. 

FİLM: SOĞUK SAVAŞ (COLD WAR, 2018)

Yer: Sinebu, Boğaziçi Üniversitesi 
Saat: 19.00-20.30
Fiyat: Tam 17 TL & Öğrenci 7 TL

Neden Gitmeli?
Ida (2013) ile En İyi Yabancı Film Oscarı’nı kazanan Pawel Pawlikowski’nin Cannes Film Festivali’nden En İyi Yönetmen Ödülü ile ayrılan filmi Soğuk Savaş (Cold War, 2018), 50’li yıllar Soğuk Savaş atmosferindeki Orta Avrupa’da geçen 10 yıllık bir ilişkiye odaklanıyor. Film yaptığı zaman atlamaları sonrası karakterlerin üzerindeki sonuçları izleyicisine okuturken hikayeyi bizzat zihinde oluşturma deneyimini yaşatmayı hedefliyor. Görüntü yönetmenliği, siyah beyaz yüksek kontrastlı dokusu ve yer yer baskıcı yönetmen seçimleriyle bol övgü alan bu özgün işi hâlâ görmediyseniz SineBU’da izleyebilirsiniz.I

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus