Aşı karşıtı hareketler Filipinler’de kızamık krizini tetikledi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Filipinler’de şu sıralar şiddetli bir kızamık krizi yaşanıyor. Son sayılara göre ülkede kızamık salgınında 4 binden fazla kişi hasta olurken, 70 kişi hayatını kaybetti. The Washington Post’un haberine göre bu kriz, geçen yıl uygulanan aşı programına karşı gösterilen tepkiler ve bebeklere aşı yaptırma konusundaki isteksizlikten kaynaklanıyor. Ölenlerin çoğunluğunun aşılanmamış bebekler olması sebebiyle sağlık ve hükümet yetkilileri şu sıralar ebeveynleri çocuklarını aşılatmaları için ikna etmeye çalışıyor.

Filipinler Pediatri Derneği’ne göre kızamık vakalarının sayısı geçen yıla göre beş kat arttı ve bu sayı ülkenin hem şehirlerinde hem de kırsal bölgelerinde hızla artmaya devam ediyor. Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte, geçtiğimiz günlerde halka “Rehavete kapılıp kayıtsız kalmayın, çocuklar aşılara ihtiyaç duyuyor” diye seslenmişti.

Filipinler Aşılama Vakfı’na göre, 2010 yılında bu hastalıktan neredeyse kurtulmak üzere olan ülkede kızamık krizinin yeniden alevlenmesi, aşı karşıtı hareketlerin tehlikelerini gözler önüne seriyor. Ayrıca ABD ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde komplo teorileri ve yanlış bilgilendirmelerle ortaya çıkan benzer karşıt hareketlerin dünya genelinde 6,7 milyon vaka ile küresel bir kızamık salgınına sebep olduğu düşünülüyor. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus