Ursula K. Le Guin: Pasifist anarşizm üzerine (2014-Türkçe altyazılı)

22 Ocak 2018’de hayatını kaybeden, “Karanlığın Sol Eli”, “Yer Deniz Üçlemesi”, “Mülksüzler” ve birçok kült romanın yazarı olan Ursula K. Le Guin (doğumu 1929) anısına, bu büyük ismin 2014 yılında Portland Community College adlı üniversitede yaptığı söyleşiden bir bölüm.

Ursula K. Le Guin, pasifist anarşizmin bilindik anlamda işe yaramadığını, dünyanın gerçeklerinde daha büyük silahı olanın zafer kazanacağını, ama zafer kazanmanın bir sorunu çözmek demek olmadığını söylüyor. “Pasifizmin ‘işe yaradığını’ sanmıyorum. (…) Daha büyük silahı olan her zaman kazanacaktır. Peki ama bu neyi çözecektir? (…) Şimdiye dek şiddetin çözdüğü herhangi bir sorun bilmiyorum.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar