Rusya’da siyah kar alarmı

Rusya’nın Sibirya bölgesi günlerdir yağan siyah karın etkisi altında. Çevrecilere göre siyah karın sebebi, bölgede bulunan çok sayıdaki kömür madeni.

Sibirya’nın Kuzbass bölgesindeki Kiselyovsk kasabası sakinleri, şehri siyaha gömen karı sosyal medya hesaplarında paylaştı. Rusya medyası görüntüleri “Kıyamet Günü” olarak nitelendirdi.

Rusya’daki siyah karın sosyal medyada paylaşılan videoları.

Videolarda siyah karla kaplı sokaklar, araçlar, evler ve tarlalar görülüyor.

Rusya’daki siyah karın sosyal medyada paylaşılan videoları.

Çevrecilere göre, karın siyah yağmasının sebebi, bölgedeki kömür madenlerinden çıkan toz. Bu toz karın rengini değiştirmekle kalmıyor, aynı zamanda da zehirli.

.

Siyah kar yağışından yaklaşık 2,5 milyon kişi etkilendi. Bölgede kanser vakalarının görülme sıklığı, Rusya ortalamasının üzerinde, yaşam süresi ise altında.

Çevrecilere göre siyah karın sebebi , bölgede bulunan çok sayıdaki kömür madeni. 

Bölgeden çıkarılan kömürün büyük bölümü İngilitere’ye satılıyor. Çevreciler, İngiltere’den alımları durdurmasını istiyor. Bilim insanlarına göre kömür tozunda çok sayıda zehirli madde bulunuyor. Kuzbass bölgesi, yaşanan çevre felaketinden dolayı, son birkaç yıldır protesto gösterilerine sahne oluyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar