Filipinler Devlet Başkanı Duterte cinsiyet eşitliği etkinliğinde kadınlara hakaret etti: “Fahişeler, deliler”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kadınlara karşı saldırgan tavırlarıyla bilinen Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, bir konferansta yaptığı konuşmada kadınlara hakaret etti. Neredeyse tamamı kadınlardan oluşan topluluğa hitap eden Duterte, kadınlar için “fahişeler” (“puta”) ifadesini kullandı.

Duterte, ulusal güvenlik birimlerinde çalışan kadınlar için düzenlenen etkinlikte, kendisini eleştiren kadınlarla ilgili konuştu. Asker ve polis kadınlara seslenen Duterte, “fahişeler”, “siz deli kadınlar” ifadeleriyle kadınlara saldırdı ve kadınların kendisini “ifade özgürlüğünden mahrum ettiğini” söyleyerek “Söylediğim her cümleyi veya kelimeyi eleştiriyorsunuz” dedi.

8 Mart’ta Duterte’nin kadın düşmanlığına karşı seslerini yükselten kadınlar.

Duterte geçtiğimiz hafta kadınları “Katolik rahiplerden uzak durmaları” konusunda uyarmıştı. Filipinler liderinin uyuşturucuya karşı yürüttüğü savaşta 5 bin kişi hayatını kaybetti ve Duterte rahipler tarafından bu konuda ciddi şekilde eleştirildi. Bunun üzerine Duterte kadınlara “eğer bir rahip kokularını alırsa, bir kilisede onları köşeye sıkıştırabileceğini” söyledi.

Rahiplerle ilgili söyledikleri kadınlardan tepki alan Duterte, pazartesi günü yaptığı konuşmasıyla hakaretlerini ikiye katladı. Kadınların eleştirilerini reddeden Duterte, kadınlar hakkında “rahiplerin bile yatmayacağı kadınlar” anlamına gelen sözler sarf etti ve “Bu benim suçum değil” dedi.

Konferanstaki konuşmasında “kadınlara olan sevgisini” de anlatan Duterte, “Bu yüzden iki tane karım var. Bu benim kadınları sevdiğimi gösteriyor!” dedi.

Geçen yıl askerlere kadın isyancıları “vajinalarından vurmalarını” emreden Duterte, “kadın düşmanı” ve “maço-faşist” ilan edilmişti. 2016’daki seçim kampanyasında da Duterte 1989’da bir cezaevi isyanında öldürülen ve mahkumların tecavüzüne uğrayan bir kadın hakkında, kendisinin de kadına tecavüz etmiş olmak istediğini söylemişti. Duterte, geçen haziran ayında sahnede olduğu sırada, evli bir kadın destekçisini dudağından öpmüştü.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus