Filipinler Devlet Başkanı Duterte cinsiyet eşitliği etkinliğinde kadınlara hakaret etti: “Fahişeler, deliler”

Kadınlara karşı saldırgan tavırlarıyla bilinen Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, bir konferansta yaptığı konuşmada kadınlara hakaret etti. Neredeyse tamamı kadınlardan oluşan topluluğa hitap eden Duterte, kadınlar için “fahişeler” (“puta”) ifadesini kullandı.

Duterte, ulusal güvenlik birimlerinde çalışan kadınlar için düzenlenen etkinlikte, kendisini eleştiren kadınlarla ilgili konuştu. Asker ve polis kadınlara seslenen Duterte, “fahişeler”, “siz deli kadınlar” ifadeleriyle kadınlara saldırdı ve kadınların kendisini “ifade özgürlüğünden mahrum ettiğini” söyleyerek “Söylediğim her cümleyi veya kelimeyi eleştiriyorsunuz” dedi.

8 Mart’ta Duterte’nin kadın düşmanlığına karşı seslerini yükselten kadınlar.

Duterte geçtiğimiz hafta kadınları “Katolik rahiplerden uzak durmaları” konusunda uyarmıştı. Filipinler liderinin uyuşturucuya karşı yürüttüğü savaşta 5 bin kişi hayatını kaybetti ve Duterte rahipler tarafından bu konuda ciddi şekilde eleştirildi. Bunun üzerine Duterte kadınlara “eğer bir rahip kokularını alırsa, bir kilisede onları köşeye sıkıştırabileceğini” söyledi.

Rahiplerle ilgili söyledikleri kadınlardan tepki alan Duterte, pazartesi günü yaptığı konuşmasıyla hakaretlerini ikiye katladı. Kadınların eleştirilerini reddeden Duterte, kadınlar hakkında “rahiplerin bile yatmayacağı kadınlar” anlamına gelen sözler sarf etti ve “Bu benim suçum değil” dedi.

Konferanstaki konuşmasında “kadınlara olan sevgisini” de anlatan Duterte, “Bu yüzden iki tane karım var. Bu benim kadınları sevdiğimi gösteriyor!” dedi.

Geçen yıl askerlere kadın isyancıları “vajinalarından vurmalarını” emreden Duterte, “kadın düşmanı” ve “maço-faşist” ilan edilmişti. 2016’daki seçim kampanyasında da Duterte 1989’da bir cezaevi isyanında öldürülen ve mahkumların tecavüzüne uğrayan bir kadın hakkında, kendisinin de kadına tecavüz etmiş olmak istediğini söylemişti. Duterte, geçen haziran ayında sahnede olduğu sırada, evli bir kadın destekçisini dudağından öpmüştü.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar