Hollywood’un altı dev şirketinden biriydi: Disney, 21. Century Fox’u satın aldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Walt Disney, çarşamba sabahı 21. Century Fox’la 71.3 milyar dolarlık satın alma anlaşmasını imzaladı. Şirket, 21. Century Fox’un film,TV ve eğlence varlıkları satın alımını resmen, borç da dahil olmak üzere yaklaşık 85 milyar dolara tamamlayacak. Anlaşma, Disney’in içeriğini Netflix’e rakip olacak şekilde genişletecek. 11 Nisan’da ise Disney, Netflix, hulu, AmazonPrime gibi aboneli yayın organı “Disney+”ı kullanıma sunacak.

Disney; klasik çizgi filmler, Star Wars ve Marvel karakterlerinin birçoğu dahil olmak üzere piyasadaki en geniş içerik ağına sahip oldu.

Anlaşma aynı zamanda, Disney’in TV programlarını ve filmleri baştan sona kontrol etmesinin de önünü açıyor. Disney’in kontrolüne geçen yapımlar arasında ise The Simpson, Family Guy, American Crime Story, American Horror Story, Empire, Fargo, Atlanta gibi çok izlenen seriler var. Wolverine, Deadpool, Professor X, Storm, Cable, the Silver Surfer, X-Men ve Fantastic Four gibi ikonik Marvel karakterlerinin de sinema telifleri de Disney’e devredildi.

Anlaşma şartlarına göre Disney, Fox film ve TV stüdyosu, FX ağları, National Geographic, Hindistan’ın en büyük kanallarından biri olan Star India ve Fox’un hulu’daki yüzde 30’luk hissesini de kendi bünyesine eklemiş oldu. Disney, hulu’daki payını yüzde 60’a çıkardı, Comcast’ın yüzde 30, AT&T’s Warner Media’ın ise yüzde 10’luk bir payı var.

21. Century Fox’un satılmasıyla, Hollywood’un “Big Six (Büyük Altılı)” olarak anılan şirketlerinden biri daha eksilmiş oldu. Warner Bros, Universal, Sony Pictures ve Paramount Pictures, şimdi Disney ile Big Five’ı oluşturuyor.

Fox News ve ABD geneline yayılmış yerel Fox kanalları ise, Rupert Murdoch tarafından yeni kurulan Fox Corporation’a devredildi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus