İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in posteri askerlerin atış taliminde kullanıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, Kabil Üssü’nde bulunan paraşüt alayındaki askerlerin, İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in posterini hedef alacak şekilde atış yapmasından sonra acil soruşturma başlattı.

Guardian’ın haberine göre, söz konusu videoda kimlikleri açık bir şekilde belirlenen, Afganistan’da konuşlu 3. Taburda görev yapan dört askerin sahte silahlarla atış yaptığı görülüyor. Silahların mavi tonundan, gerçek olmadığı ancak atış pratiği olarak yaygın kulllanılan silahlardan olduğu belirlendi. Söz konusu silahlar, mermi yerine sıkıştırılmış balmumu kullanıyor. Savunma Bakanlığı yetkilileri, olayın bir saldırı olarak nitelendirilemeyeceğini söyledi. Bir yetkiliyse sadece Corbyn’in değil birçok kişinin posterinin hedef olarak kullanıldığını söylerken, askerlerin muhakeme yeteneğinden yoksun olduğunu sözlerine ekledi. 

“Kabul edilemez ve ordunun standartlarının çok aşağısında…”

Video, Snapchat’te küçük bir grup içinde paylaşılmış ve sonrasında sızdırılmıştı. Savunma Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada, yapılanın kabul edilemez ve ordunun standartlarının oldukça aşağısında olduğunu ve bir soruşturmanın başlatıldığını söyledi. 

İşçi Partisi kaynakları ise, Corbyn ve diğer milletvekillerinin birçok defa hedef haline geldiğini söyledi. Londra’da Corbyn’e bir yumurtayla vuran Brexit yanlısı bir kişi 28 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

BBC Radyo 5’te konuşan Brexit Bakanı Robin Walker, videonun tatsız olduğunu söylerken, herhangi bir bağlamda  böyle bir şeyin kabul edilmeyeceğini söyledi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus